Paweł "Pablopavo" Sołtys: polszczyzna jest cudowna [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 13:25
- Uważam, że polszczyzna, w ogóle języki słowiańskie, jest cudowna. I poprzez fleksję, i poprzez pewną szelestliwość, która przeszkadza trochę w śpiewaniu, natomiast pozwala na różne inne zabawy. Autorzy polskich piosenek często o tym niestety zapominają - mówił w Programie 2 Polskiego Radia pisarz, muzyk, autor piosenek oraz lider grupy Pablopavo i Ludziki.

Posłuchaj
58:19 2021_05_15 12_00_00_PR2_Mazurek_Slucha.mp3 Spotkanie z Pawłem "Pablopavo" Sołtysem (Mazurek słucha/Dwójka) 

nieradość_1200.jpg
Paweł Sołtys: nieradość to stan, w którym jest się najczęściej

Pisywał już w czasach licealnych, ale debiut literacki przytrafił mu się dopiero koło czterdziestki. Za to jaki: uhonorowany Nagrodą Literacką im. Marka NowakowskiegoW jego opowiadaniach, podobnie zresztą jak w tekstach, sporo jest  prostych historii o niedostrzeganych ludziach i nieco zapomnianym świecie, co rusz powraca tęsknota za miłością.

- Ja pisałem prozy właściwie od liceum. To szło równolegle z muzyką. To zupełnie nie było tak, że taką decyzję podjąłem nagle. Wcześniej po prostu tego nie wydawałem. Z różnych powodów, trochę nie miałem czasu, żeby do tego przysiąść, a trochę nie byłem pewien, czy to jest coś warte. W pewnym momencie ta muzyka na tyle wybuchła w moim życiu, że już zupełnie nie miałem do tego głowy ani myśli, żeby zabiegać o wydanie tego, co napisałem - tłumaczył Paweł Sołtys.

Zobacz wszystkie audycje "Mazurek słucha"  >>>>

Swoje książki podpisuje imieniem i nazwiskiem, a nie pseudonimem scenicznym. - Uważałem, że to by było pójście na łatwiznę. Troszkę też chciałem, żeby ludzie spojrzeli na tę książkę, czy ona jest dobra, a nie na zasadzie "lubię płyty, to może przeczytam". W ostatnich latach dużo jest książek napisanych przez aktorów, muzyków itp. A ja chciałem być prozaikiem, a nie muzykiem, który napisał książkę. To jest trochę co innego - podkreślał gość Dwójki.

Z audycji można było dowiedzieć się m.in. jak doszło do wydania debiutanckiego tomu opowiadań Pawła Sołtysa pt. "Mikrotyki" (2017).

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: Paweł Sołtys (pisarz, muzyk, autor piosenek, lider grupy Pablopavo i Ludziki)

Data emisji: 15.05.2021

Godzina emisji: 12.00

pg

Czytaj także

Pamięć i czas w polskiej literaturze współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 12:15
W audycji "Czytelnia" zrecenzowaliśmy dla Państwa dwie książki młodych, polskich pisarzy: "Nieradość" Pawła Sołtysa oraz "Zaraz będzie po wszystkim" Grzegorza Uzdańskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Sołtys o swoich lekturach: nie szukam tanich pocieszeń

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 20:20
- To jest jak witamina C. Kwaśna w środku, ale też oblana jakąś słodką substancją, żeby dało się to przełknąć. Czasy mamy gorzkie. Może to pasuje - mówił o książkach, po które sięgnął w ostatnich tygodniach Paweł Sołtys, autor tekstów, wokalista i kompozytor.
rozwiń zwiń