Menuet i jego historia

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 17:13
W kolejnym spotkaniu Waldemar Malicki zabrał słuchaczy Dwójki w podróż przez historię menueta, jednego z najbardziej popularnych tańców na dworze francuskiego króla Ludwika XIV.

ZOBACZ WIDEO

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Początkowo menuet miał budowę dwuczęściową, a od czasów Mozarta trzyczęściową, w której środkową część stanowił kontrastujący drugi menuet, zwany trio.

Popularny był już w baroku, kiedy był częścią suity barokowej. W muzyce okresu klasycyzmu jego rola znacznie wzrosła, był często trzecią częścią form opartych na cyklu sonatowym, takich jak: sonata, symfonia.

U romantyków, począwszy od Ludwiga van Beethovena, został wyparty przez scherzo.

- Najsłynniejszy z tańców dworskich, czyli menuetów, został skomponowany przez Luigiego Boccheriniego. Menuet jest symbolem wszelkiej możliwej sztuczności, jaka istnieje w muzyce artystycznej. Także hieratyczności, dworskości i w zasadzie już przeszłości. Ale wybierzemy się w tę podróż, tak ją wymyśliłem, mam nadzieję, że nie trzeba będzie używać pudru, a i pończochy będą wygodniejsze - tak na najbliższe spotkanie zapraszał słuchaczy Dwójki Waldemar Malicki.

Luigi Boccherini skomponował około 600 utworów, w tym m.in. 20 symfonii, liczne koncerty wiolonczelowe, setki utworów kameralnych, oratoria, kantaty, operę. Z ogromnego dorobku Boccheriniego największą popularność zdobył menuet z Kwintetu smyczkowego nr 13. W Polsce był także zaśpiewany przez Wojciecha Młynarskiego z jego własnym tekstem jako "Obiad rodzinny".


Posłuchaj
118:21 2022_01_08 10_00_01_PR2_Upior_w_Eterze.mp3 Historia menueta (Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show

Prowadził: Waldemar Malicki

Data emisji: 8.01.2021

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Kolędy spoza Polski

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2021 12:00
Kolędy, śpiewki i radosne pastorałki to utwory z różnych epok i krajów zapowiadające narodziny Dzieciny, śpiewane chóralnie, na głosy. O niektórych z nich opowiedział w Boże Narodzenie Waldemar Malicki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sylwestrowe show Waldemara Malickiego

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 12:00
Koniec roku zbliża się wielkimi krokami. A jak wiadomo, związane są z nimi dwa wydarzenia muzyczne, tradycyjne i najbardziej pożądane przez publiczność całego świata, czyli zabawa sylwestrowa oraz noworoczny koncert z Wiednia.
rozwiń zwiń