Kolędy spoza Polski

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2021 12:00
Kolędy, śpiewki i radosne pastorałki to utwory z różnych epok i krajów zapowiadające narodziny Dzieciny, śpiewane chóralnie, na głosy. O niektórych z nich opowiedział w Boże Narodzenie Waldemar Malicki.
Słowo kolędy pochodzi od calendae, które wywodzi się z czasów przedchrześcijańskich w Rzymie. Oznaczało pierwszy dzień miesiąca. Odwiedzano się wtedy wzajemnie i składano sobie życzenia.
Słowo kolędy pochodzi od "calendae", które wywodzi się z czasów przedchrześcijańskich w Rzymie. Oznaczało pierwszy dzień miesiąca. Odwiedzano się wtedy wzajemnie i składano sobie życzenia. Foto: POLONA.PL

Śpiewanie na głosy – to sztuka wspólnego radowania się, przeżywania świątecznej aury, cudu muzyki i bycia w zjednoczonej muzyką grupie.

Kolebką kolędy jest mała austriacka wioska Oberndorf koło Salzburga. To tu 199 lat temu podczas pasterki po raz pierwszy wykonano najbardziej znaną pieśń bożonarodzeniową – "Cichą noc".

Każdego roku 24 grudnia "Cicha noc" rozbrzmiewa w setkach tysięcy kościołów na całym świecie. Przetłumaczono ją na ponad 300 języków i dialektów. Gdziekolwiek człowiek pochyla się nad tajemnicą Bożych narodzin płynie ta właśnie melodia.

***

"Zdrów bądź, Królu Anielski" - od tych słów zaczyna się najstarsza zachowana kolęda, przetłumaczona na język polski. Pochodzi ona z XV w., a wówczas kolędy tłumaczono z łaciny i ze śpiewników czeskich.

Czytaj także:

Słowo "kolęda" pochodzi od "calendae", wywodzi się z czasów przedchrześcijańskich w Rzymie. Oznaczało pierwszy dzień miesiąca. Odwiedzano się wtedy wzajemnie i składano sobie życzenia. Potem - słowo "kolęda" przeniosło się do Polski, ale początkowo wciąż miało inny sens niż dzisiaj. Kolędą dziękowało się panu, u którego się służyło, za opiekę, za pracę, za wynagrodzenie. - Taka wizyta składała się z kilku części: zaczynała się od występu, który był prośbą o poczęstunek albo datek. Kończyła się podziękowaniem i życzeniami dla gospodarzy, którzy przyjęli kolędników - tłumaczyła w Polskim Radiu Małgorzata Kunecka z Państwowego Muzeum Etnograficznego.


Posłuchaj
120:13 2021_12_25 10_01_14_PR2_Upior_w_Eterze.mp3 Kolędy spoza Polski (Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show/Dwójka)

Zobacz podcast:

 

[YouTube Programu 2 Polskiego Radia]

***

Tytuł audycji: Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show

Prowadził: Waldemar Malicki

Data emisji: 25.12.2021

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Nika Lubowicz i wigilijny koncert kolęd [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2021 19:00
W wigilijny wieczór w cyklu "Jazz.PL" zaprosiliśmy na wspólne kolędowanie z Niką Lubowicz, wokalistką i pianistką. Na scenie Studia S-3 towarzyszyli jej: mąż Sebastian Zając, bracia Dawid Lubowicz na skrzypcach, Jakub Lubowicz na fortepianie, a także Maciej Matysiak na kontrabasie oraz Patryk Dobosz na perkusji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brass Federacja i wyjątkowe kolędy w "Miejscówce z Dwójką"

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 10:00
- Kolędy dość łatwo się aranżuje. To ładne melodie, można się pobawić brzmieniem instrumentów dętych, dlatego u nas jest też swing, funk, kolory trochę inne od powszechnie przyjętych w takich przypadkach - mówił na antenie Dwójki Piotr Wróbel, założyciel zespołu Brass Federacja, który wystąpi w najbliższej "Miejscówce z Dwójką".
rozwiń zwiń