REKLAMA

Wirtuozem być. Zaproszenie na spotkanie z pieśniami bez słów

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2022 12:00
Jakie są oblicza wirtuozerii? I w jaki sposób na instrumentach da się śpiewać? O tym opowiedział Waldemar Malicki w tym wydaniu audycji "Upiór w eterze".
Wirtuoz fortepianu potrafi nie tylko grać z niezwykłą szybkością, ale także wydobywać z instrumentu piękne melodyjne tony
Wirtuoz fortepianu potrafi nie tylko grać z niezwykłą szybkością, ale także wydobywać z instrumentu piękne melodyjne tonyFoto: Shutterstock/furtseff

- Kiedy używamy słowa "wirtuozeria", na myśl przychodzi nam przede wszystkim szybkość palców pianisty, skrzypka, wiolonczelisty, szybkość - prawdopodobnie - języka trębacza i szybkość przebiegów dźwiękowych, które te instrumenty dzięki instrumentalistom potrafią wydobywać - mówił Waldemar Malicki, zapowiadając audycję. 

Prowadzący podkreślił jednocześnie, że istnieje jeszcze drugie oblicze wirtuozerii. - To jest umiejętność grania legato, cantabile, czyli śpiewania na instrumencie. Zapraszam Państwa na spotkanie z pieśniami bez słów i bez wokalisty, ale na pewno nie bez pianisty - powiedział autor programu.

***

Całą istniejącą muzykę da się podzielić na najróżniejsze sposoby: instrumentalna/wokalna, poważna/rozrywkowa, dobra/zła. Ale może najistotniejszym podziałem jest ten na muzykę obecną, komponowaną dla nas przez współczesnych nam twórców, oraz na muzykę dawniejszą, pisaną dla ludzi, których już nie ma?

Kontekst tej pierwszej jest nam z natury rzeczy bardziej lub mniej znany, zupełnie inaczej ma się sprawa z muzyką dawniejszą.

Mamy prawo jej nie rozumieć. Kiedy ją tworzono, wszystko było inne. Sale były inne, instrumenty były inne, nawet powozy nie miały jeszcze klimatyzacji. Jeżeli spróbujemy ją odczuć, ufając wyłącznie naszej wrażliwości, wiele istotnych szczegółów może nam umknąć. A szkoda, bo mogliśmy już ponieść pewne koszty: bilet, fryzjer, abonament na Mezzo.

Dlatego zapraszamy Państwa do audycji, w której postaramy się wspólnie te szczegóły zauważyć. A potem z satysfakcją stwierdzić: "Wiem, więc słyszę".


Posłuchaj
120:28 2022_04_23 10_00_00_PR2_Upior_w_Eterze.mp3 Wirtuozem być. Zaproszenie na spotkanie z pieśniami bez słów (Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show/Dwójka)

 

Zobacz wideo:

[Facebook Dwójki]

***

Tytuł audycji: Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show

Prowadził: Waldemar Malicki

Data emisji: 23.04.2022

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Monika Kaźmierczak: carillon, mimo pandemii, umożliwia koncerty na żywo

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 11:26
- Carillonista jest muzykiem samotnym, toteż mogłam się oprzeć pandemii. Większość moich kolegów nie grała, zaledwie ćwiczyła. Ja ciągle mogłam dawać koncerty, a kompozytorzy zaczęli pisać dla mnie utwory, bo to dla nich było niesamowite, że mogą usłyszeć swój utwór wykonany na żywo - mówiła w Dwójce Monika Kaźmierczak, gdańska carillonistka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Utwory na wiele orkiestr

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 23:00
Co zrobić, gdy mamy do dyspozycji więcej niż jedną znakomitą orkiestrę? Napisać utwór na dwie, trzy, a może na cztery orkiestry? Czy jest to możliwe? Jak to robiono? Kto takie utwory komponował? O tym rozmawialiśmy w audycji "Karnawał instrumentów".
rozwiń zwiń