Ennio Morricone awangardowy

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2022 12:00
Muzykę skomponowaną przez Ennia Morriconego poznajemy już po pierwszych dźwiękach - utwory z takich filmów, jak m.in. "Bękarty wojny" czy "Malena" są charakterystyczne i trudno byłoby przypisać je innemu kompozytorowi. Jednak Morricone był również twórcą muzyki awangardowej, o której wiemy niewiele.
Ennio Morricone
Ennio MorriconeFoto: Shutterstock/Dziurek

Ennio Morricone już w dzieciństwie uważany był za bardzo utalentowanego. Pierwsze utwory skomponował, mając zaledwie 6 lat, w wieku zaś 12 rozpoczął naukę w Akademii św. Cecylii w Rzymie, którą ukończył w dwa lata jako jeden z najlepszych studentów.

Początkowo zarabiał graniem w nocnych klubach na trąbce, współpracował także z włoską telewizją RAI. Przełomem w jego drodze okazała się współpraca z przyjacielem z lat młodości, reżyserem Sergiem Leone. Morricone skomponował muzykę do jego filmów określanych mianem spaghetti westernów. Były to takie obrazy jak "Za garść dolarów" (1964), "Za kilka dolarów więcej" (1965), "Dobry, zły i brzydki" (1966). Wspaniała muzyka do tych filmów, nie zawsze najwyżej ocenianych, pozwoliła mu wypłynąć na szerokie wody jako samodzielnemu kompozytorowi.

W czasie swojej kariery Morricone zrealizował muzykę do ponad 500 filmów. W roku 2007 Amerykańska Akademia Filmowa przyznała mu honorowego Oscara za całokształt twórczości. W 2016 roku otrzymał Oscara za muzykę do filmu "Nienawistna ósemka" (2015). Komponował od 1946 roku. Do 2016 roku sprzedano ponad 70 milionów płyt z jego muzyką.

- Ennio Morricone był też kompozytorem utworów awangardowych, o których bardzo mało wiemy - podkreśla Waldemar Malicki. I to właśnie ta awangardowa twórczość była tematem audycji "Upiór w eterze".

Posłuchaj
118:08 2022_04_30 10_00_01_PR2_Upior_w_Eterze.mp3 Ennio Morricone awangardowy (Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show/Dwójka)

 

Zobacz wideo:

[YouTube Dwójki]

***

Tytuł audycji: Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show

Prowadził: Waldemar Malicki

Data emisji: 30.04.2022

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Muzyka europejska - w poszukiwaniu wiosny [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2022 12:00
- Trudno się dziwić, że prawie każdy kompozytor prędzej czy później skomponuje jakiś utwór, który będzie wyrażał tęsknotę za wiosną. Zapraszam Państwa na tęsknotę za wiosną w muzyce europejskiej - mówił autor audycji "Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show". Zapraszamy do oglądania!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leopold Stokowski i orkiestrowe transkrypcje Bacha

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2022 19:00
Waldemar Malicki poprowadził wyjątkowe spotkanie ze słuchaczami Dwójki. Tym razem odbyło się ono nie w sobotę rano, ale w Poniedziałek Wielkanocny. Słuchaliśmy muzyki Bacha rozpisanej na orkiestry symfoniczne.
rozwiń zwiń