B-A-C-H - wariacje na temat

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2022 13:00
To nie było spotkanie z Janem Sebastianem Bachem, odnieśliśmy się jedynie do jego nazwiska. Jest ono bowiem grywalne. Tylko, co to znaczy?
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: HQuality/Shutterstock.com

ZOBACZ WIDEO

[YouTube Dwójki]

Zainteresowanie romantyków twórczością Jana Sebastiana doprowadziło ich do odkrycia, że ciąg dźwięków B-A-C-H całkiem nieźle brzmi. Co więcej, można na ich bazie stworzyć nowe, ciekawe kompozycje. Wcześniej zrobił to zresztą sam Bach w jednym z utworów polifonicznych.

B-A-C-H

Ostatnim, niedokończonym dziełem Bacha była Die Kunst der Fuge, czyli sztuka fugi. Jedyny w swoim rodzaju podręcznik techniki fugowanej, ujawniający stopniowo nieograniczone możliwości techniki kontrapunktycznej. Jako czwartego tematu autor użył dźwięków b, a, c, h – co jest muzycznym zakodowaniem nazwiska Bach. Wielu uważa ten utwór za kwintesencję polifonii.

Franciszek Liszt stworzył Preludium i fugę na temat B-A-C-H. Nie on jeden, także zrobił to Robert Schumann.

Zobacz zapowiedź:

[Facebook Dwójki]

***

Jan Sebastian Bach (1685-1750) - niemiecki kompozytor i organista epoki baroku, autor ponad tysiąca utworów, jeden z najwybitniejszych twórców w dziejach muzyki.

Pochodził z rodziny, która już w XVI wieku znana była z muzycznych zamiłowań. W XVII i XVIII wieku muzyków o nazwisku Bach było tak wielu, że w Turyngii wszystkich zajmujących się muzyką zaczęto nazywać Bachami.

Posłuchaj
117:55 2022_08_27 10_01_15_PR2_Upior_w_Eterze.mp3 B-A-C-H - wariacje na temat (Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show

Prowadził: Waldemar Malicki

Data emisji: 27.08.2022

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Bach zaginiony i odnaleziony

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2022 14:00
W czwartek (18.08) do wygrania był album "Bach Concertos: Lost and Found". To wybór zrekonstruowanych, zapomnianych dzieł Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu szwajcarskiego zespołu muzyki dawnej Die Freitagsakademie pod kierownictwem artystycznym oboistki Kathariny Suske.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bach interpretowany po swojemu

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2022 18:30
Wszyscy kochamy Bacha. Pod każdą postacią – w opracowaniach, transkrypcjach, aranżacjach, przetworzeniach, inspiracjach, wariacjach. Przed nami sobotnie popołudnie z Bachem nieoczywistym. Zawsze jednak zagranym z poszanowaniem oryginału.
rozwiń zwiń