"Król olch" Schuberta… i innych kompozytorów

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2022 12:00
Na początku była duńska, średniowieczna ballada. Przetłumaczono ją na niemiecki, a potem powstał tekst Goethego "Erlkönig".
Król olch
Król olchFoto: Shutterstock/Morphart Creation

ZOBACZ WIDEO

[YouTube Dwójki]

W polskim tłumaczeniu "Erlkönig" to "Król olch" lub "Król elfów". Muzykę do tekstu Goethego napisali Franciszek Schubert i przynajmniej dziesięciu innych kompozytorów.

Proponuję posłuchać muzyki do tego słynnego tekstu napisanej przez różnych kompozytorów. Jak to możliwe, że tak rozbieżne były ich wersje, inne uczucia, jakimi darzyli ten tekst? 

Zobacz zapowiedź audycji:

[Facebook/Program 2 Polskiego Radia]

W styczniu 2022 roku minęła 225. rocznica urodzin Franciszka Schuberta. Austriacki kompozytor i prekursor romantyzmu w muzyce znany jest szerokiej publiczności przede wszystkim jako autor przepięknego kwintetu fortepianowego "Pstrąg". - Pisał on również dzieła bardziej ambitne i monumentalne, jak wspomniane już Arpeggione, ale wiele jego kompozycji było takich bardziej "mozartowskich", troszeczkę kawiarnianych - opowiadał kolekcjoner płyt winylowych, znawca i wielbiciel muzyki Mieczysław Stoch w jednej z audycji poświęconej niemieckiemu kompozytorowi

- Schubert jest dla mnie wyjątkowym twórcą - z jednej strony oddawał się całkowicie pracy, a z drugiej zawsze dbał o przyjaźń z innymi. Rzadko spotyka się takich artystów - mówił w wywiadzie nadanym w trakcie audycji "Filharmonia Dwójki" Bartosz Bednarczyk.

- Kompozytor nie przejmował się promocją swoich dzieł. Nawet gdy pod koniec życia stworzył wybitny kwintet smyczkowy, zupełnie nie zależało mu na tym, aby się nim podzielić. Po prostu skomponował go dla samej potrzeby tworzenia - dodał Bartosz Bednarczyk, który wraz z Jakubem Jakowiczem 20 października 2022 r. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego wykonał utwory Schuberta.

Czytaj także:

Posłuchaj
119:21 2022_11_12 10_00_38_Dwojka_Upior_w_eterze_Waldemar_Malicki_Show.mp3 "Król olch" Schuberta… i innych kompozytorów (Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show

Prowadził: Waldemar Malicki

Data emisji: 12.11.2022

Godzina emisji: 10.00

mo

Czytaj także

Franz Schubert i romantyczne wędrówki donikąd

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 12:00
- W czasach, gdy staramy się dbać o zdrowie, ruszać, biegać, chodzić, chciałbym, żebyśmy wrócili do wędrówek romantycznych z początku XIX wieku - zapowiadał swoją audycję Waldemar Malicki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak muzycznie zobrazować roztargnienie?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2022 12:00
- Jak wiemy, muzyka może być absolutna, czyli wyrażać samą siebie, albo programowa, czyli starać się wyrazić inne treści, pozamuzyczne. Czasami są to opisy przyrody, zdarzeń, a czasami jakiejś konkretnej osoby. I muzyka stara się nam pokazać, czy to jest osoba gwałtowna, romantyczna, delikatna albo szybka - mówi Waldemar Malicki.
rozwiń zwiń