Theremin. Sto bezdotykowych lat

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 10:33
Wraz z tym wynalazkiem rozpoczęła się era muzyki elektronicznej. W audycji mówiliśmy o thereminie, który wkrótce obchodzić będzie stulecie swojego istnienia.
Plakat okolicznościowy
Plakat okolicznościowyFoto: materiały prom.

Posłuchaj
119:08 2020_09_24 23_00_44_PR2_Nocna_strefa.mp3 Theremin. Sto bezdotykowych lat (Nocna strefa/Dwójka) 

Początkowo instrument miał status ciekawostki, ale poszukujące nowych, zaskakujących i niepokojących brzmień kino z kręgu fantastyki i horroru zrobiło z niego głównego bohatera, tworząc dla wynalazku radzieckiego uczonego Lwa Termena eksponowane, solowe miejsce na tle orkiestry. Później niezwykłym, trudnym do mistrzowskiego opanowania urządzeniem, na którym gra się bezdotykowo, zafascynował się świat muzycznej rozrywki. A wreszcie – już w czasach powszechności elektronicznych brzmień – stał się symbolicznym praprzodkiem syntezatora.

W październiku obchodzić będziemy stulecie wynalazku. I z tej okazji w "Nocnej strefie" opowiadaliśmy o thereminie (względnie tereminie, thermenvoksie, etherphonie itd.), jego zastosowaniach, wirtuozach i najnowszych albumach, które zostały poświęcone temu niezwykłemu instrumentowi.

Zapraszali Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński.

***

Data emisji: 24.09.2020

Godzina emisji: 23.00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzyka do słuchania w domu. Kompilacje z japońskim ambientem

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 10:31
Autorzy muzyki, której słuchaliśmy to prawdziwi prekursorzy #zostańwdomu. Ich kompozycje powstawały często w zaciszu domowych studiów nagraniowych, a rolą muzycznych pejzaży było przenoszenie słuchaczy w inny wymiar - z daleka od ich ciasnych japońskich mieszkań oraz zatłoczonych ulic i stacji metra w Tokio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczne cuda sprzed przeszło półwiecza

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 07:00
Od awangardy lat 50. po radość Wielkanocy. Oto, co zabrzmiało w "Nokturnie".
rozwiń zwiń