Koncert wiolonczelowy wciąż żywy

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2022 16:19
Koncert wiolonczelowy to nie jest gatunek zarezerwowany wyłącznie dla muzycznej przeszłości, o czym przekonywaliśmy w kolejnym wydaniu "Nocnej strefy".
Nadal powstają koncerty pisane specjalnie na wiolonczelę
Nadal powstają koncerty pisane specjalnie na wiolonczelęFoto: shutterstock.com/azazello photo studio

Gościem był wybitny wiolonczelista, improwizator, pedagog i muzykolog Marcin Zdunik. Słuchaliśmy koncertu wiolonczelowego Pawła Mykietyna i najważniejszego - bodaj dwudziestowiecznego koncertu wiolonczelowego, jaki wyszedł spod pióra polskiego kompozytora - Koncertu Witolda Lutosławskiego.

Witold Lutosławski chciał napisać Koncert wiolonczelowy dla Mścisława Rostropowicza. W rezultacie stworzył go na zamówienie Królewskiego Towarzystwa Filharmonicznego w Londynie, ale pierwszym wykonawcą był właśnie rosyjski wirtuoz.

"Kiedy przyjąłem zamówienie, Sława powiedział mi: »Nie myśl o wiolonczeli. Wiolonczela - to ja. Pisz muzykę«" - tak Witold Lutosławski wspominał chwilę, gdy zdecydował się na skomponowanie Koncertu wiolonczelowego dla Sławy, czyli Mścisława Rostropowicza.

Koncert wiolonczelowy powstawał w latach 1969-1970 na zamówienie Królewskiego Towarzystwa Filharmonicznego w Londynie i Fundacji Gulbenkiana. Prawykonanie utworu odbyło się 14 października 1970 roku w Royal Festival Hall w Londynie. Grał Rostropowicz z Orkiestrą Symfoniczną Bournemouth pod dyrekcją Edwarda Downesa.

Zapraszaliśmy ponadto do wysłuchania nowego utworu Sławomira Kupczaka, przeznaczonego na sześcioro skrzypiec, wiejską perkusję i elektronikę - "Muzyka odzyskana" w wykonaniu Radical Polish Ansambl. 


Posłuchaj
116:24 2022_01_31 22_59_33_PR2_Nocna_Strefa.mp3 Rozmowa z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 31.01.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Pitagorejski kompozytor

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 23:00
Bohaterem audycji cyklu "Nowa Polska" był Mateusz Ryczek, pianista i kompozytor.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dźwiękowe cuda w muzyce Anny Kwiatkowskiej i Mikołaja Pałosza

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 01:00
- Eksploruję wewnętrzne życie dźwięku - mówi o swoim utworze "Study I for Treatise on the Veil" Matthias Pintscher. To jeden z siedmiu utworów z najnowszej płyty skrzypaczki Anny Kwiatkowskiej i wiolonczelisty Mikołaja Pałosza.
rozwiń zwiń