Marek Pędziwiatr. Przed premierą "Marianny"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2022 09:00
Już niebawem na rynku muzycznym pojawi się pierwszy solowy album Marka "Latarnika" Pędziwiatra zatytułowany "Marianna". Premiera będzie miała miejsce 29 marca, w Światowym Dniu Fortepianu. Zanim jednak do tego dojdzie, w "Nocnej strefie" powróciliśmy do kompozycji i wykonań Latarnika.
Marek Pędziwiatr podczas koncertu w Dwójce
Marek Pędziwiatr podczas koncertu w DwójceFoto: Cezary Piwowarski/PR

Piotr Metz sięgnął m.in. po album EABS "Discipline of Sun Ra".

- To jest zmierzenie się z kimś, kto zostawił nam przestrzeń do eksplorowania muzyki - mówił o muzyce Sun Ra w "Poranku Dwójki" Marek Pędziwiatr, kompozytor i klawiszowiec formacji EABS.

Płyta jest hołdem dla nieco zapomnianego kompozytora, pianisty, poety, filozofa. Zawiera siedem utworów Sun Ra z lat 1957-1979.

Sun Ra uważał się za przybysza kosmosu. Był mistrzem improwizacji, a jednocześnie bezkompromisowo podchodził do dyscypliny. Choć jego nazwisko nie jest powszechnie znane, to wpływy tego artysty wyraźnie można usłyszeć we współczesnej muzyce jazzowej. Swoją fascynację kosmosem przekładał na zastosowanie instrumentów.

EABS w cyklu Jazz.PL [ZOBACZ WIDEO] >>>

Sun Ra mówił, że jesteśmy już po końcu świata i żyjemy w pożyczonym czasie. - Nie do końca wiem, jakie jest wyjście z tego końca świata. Sun Ra wskazuje, żeby uciekać - opowiadał w Dwójce Marek Pędziwiatr.

Album grupy EABS to spojrzenie na dorobek Sun Ra z polskiej perspektywy i poszukiwanie w materiale wyjściowym bardziej dyscypliny w graniu muzyki improwizowanej niż afrofuturystycznych idei czy kosmos.

Posłuchaj
116:24 2022_03_22 23_00_21_PR2_Nocna_strefa.mp3 Marek Pędziwiatr. Przed premierą "Marianny" (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Piotr Metz

Data emisji: 22.03.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Pitagorejski kompozytor

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 23:00
Bohaterem audycji cyklu "Nowa Polska" był Mateusz Ryczek, pianista i kompozytor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nic z nich nie będzie, panie Sławiński!". Adam Sławiński wspomina

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 14:30
- Bardzo polubiłem moje pianino Wolkenhauera i wieczorne domowe muzykowanie. Nie ćwiczyłem wiele, bo trzeba było pomagać rodzicom. Jako nastolatek miałem obok pliku utworów fortepianowych w repertuarze takie specjalności, jak orka, młocka, koszenie trawy, budowanie stołów, rąbanie drew na opał - wspominał w Dwójce Adam Sławiński, kompozytor, były zastępca naczelnego redaktora muzycznego Polskiego Radia (1974-1975) i były dyrektor Programu 2 Polskiego Radia (1990-1991).
rozwiń zwiń