REKLAMA

Unikatowe kompozycje Kilara do "Draculi" Coppoli

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 07:30
To była prawdziwa uczta. W "Nocnej strefie" słuchaliśmy poszerzonej, trzypłytowej ścieżki dźwiękowej do filmu "Dracula" w reżyserii wielkiego Francisa Forda Coppoli.
Wojciech Kilar był niezwykle cenionym kompozytorem muzyki filmowej.
Wojciech Kilar był niezwykle cenionym kompozytorem muzyki filmowej.Foto: Shuterstock/z-ifcom

"Bram Stoker's Dracula" to horror z 1992 roku, w reżyserii Francisa Forda Coppoli, na podstawie powieści Brama Stokera o tym samym tytule. Wojciech Kilar jako jeden z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej cieszył się międzynarodowym uznaniem i popularnością. Napisał muzykę do ponad 130 filmów, a wyjątkowy sukces odniósł właśnie dzięki "Drakuli".

Współpracował z wieloma reżyserami: Andrzejem Wajdą, Kazimierzem Kutzem, Krzysztofem Zanussim (począwszy od "Struktury kryształu" stworzył muzykę do niemal wszystkich filmów tego reżysera), Krzysztofem Kieślowskim, Stanisławem Różewiczem, Wojciechem Hasem, Tadeuszem Konwickim, Markiem Piwowskim, Romanem Polańskim, Jane Campion.

Posłuchaj
174:55 2022_07_26 21_59_50_PR2_Nocna_strefa.mp3 Unikatowe kompozycje Kilara do "Draculi" Coppoli (Nocna strefa/Dwójka) 

***

Wojciech Kilar, kompozytor muzyki filmowej i poważnej, obchodziłby w tym roku 90. urodziny. Napisał muzykę do ogromnej liczby filmów, takich jak m.in. "Pan Tadeusz", "Pianista", "Zemsta". Jest także autorem wielu wspaniałych utworów symfonicznych, takich jak "Krzesany", "Orawa", "Kościelec". 

Wojciech Kilar od dzieciństwa zafascynowany był kinem. Po wielu latach został kompozytorem muzyki filmowej, tworzącym nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, między innymi w Hollywood. Zmarł 29 grudnia 2013 w Katowicach.

ZOBACZ ZAPOWIEDŹ

[Facebook Dwójki]

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Piotr Metz

Data emisji: 26.07.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Wojciech Kilar: "bawię się muzyką, instrumentami, dźwiękami"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2022 05:45
90 lat temu, 17 lipca 1932 roku, urodził się Wojciech Kilar, wybitny kompozytor muzyki symfonicznej i filmowej. Zwłaszcza w dziedzinie muzyki filmowej nie miał w Polsce równych. Odniósł sukces międzynarodowy dzięki muzyce do filmu Francisa Forda Coppoli pod tytułem "Dracula" (1992).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po 90. urodzinach Wojciecha Kilara. Post scriptum

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2022 12:27
Audycja była rodzajem post-scriptum do poprzedniego spotkania, podczas którego świętowaliśmy 90. rocznicę urodzin Wojciecha Kilara.
rozwiń zwiń