REKLAMA

Jazz z nowojorskich loftów - cz. 2

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 00:55
W kolejnej odsłonie "Nocnej strefy" wraz z Piotrem Metzem tym razem odwiedziliśmy słynny nowojorski loft Ornette'a Colemana, aby posłuchać muzyki, która tam powstała.
Ornette Coleman, amerykański saksofonista jazzowy i kompozytor podczas występu w ramach festiwalu Warsaw Summer Jazz Days 2007
Ornette Coleman, amerykański saksofonista jazzowy i kompozytor podczas występu w ramach festiwalu Warsaw Summer Jazz Days 2007Foto: PAP/Tomasz Paczos

W "Nocnej strefie" posłuchaliśmy m.in. "Broken Shadows" - albumu wspomnianego znakomitego saksofonisty, uznawanego za jednego z twórców i najwybitniejszych przedstawicieli free jazzu. 

Ornette Coleman materiał do krążka nagrywał we wrześniu 1971 oraz 1972 roku, jednak album wydany został przez wytwórnię Columbia Records dopiero dziesięć lat później, w roku 1982. Wśród towarzyszących mu wykonawców byli m.in. Don Cherry, Bobby Bradford, Dewey Redman, Charlie Haden, Billy Higgins, Ed Blackwell, Jim Hall, Cedar Walton, a także Webster Armstrong.

Zobacz zapowiedź:

(Facebook - Dwójka Polskie Radio)

***

Zapraszamy do wysłuchania 3-godzinnego pasma autorskiego, w którym przemierzamy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata.

To też wyjątkowa okazja do sięgnięcia po nagrania (także koncertowe!) z ostatnich miesięcy, na które nie starczyło czasu wiosną, oraz płyty i zjawiska zapomniane.

W podróż w nieznane zabierają Państwa dziennikarze bacznie obserwujący współczesną scenę.

W ostatniej audycji Piotr Metz opowiadał o początkach jazzu rozbrzmiewającego między 1957 a 1976 rokiem w loftach Nowego Jorku. Były to oazy rozwijającej się w różnych kierunkach muzyki. Całość do wysłuchania TUTAJ >>>

Posłuchaj
174:50 2022_09_13 22_01_46_Dwojka_Nocna_strefa.mp3 Jazz z nowojorskich loftów - cz. 2. (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Piotr Metz

Data emisji: 13.09.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Piotr Wyleżoł: Wojciech Karolak był wzorem klasy i szyku

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2022 17:11
- Wojciech Karolak był pianistą i organistą, dzięki temu drugiemu instrumentowi prowadził harmonie poszczególnymi głosami, a to nie jest typowe wśród pianistów. Również pod tym względem był wyjątkowy - mówił na antenie Dwójki pianista Piotr Wyleżoł. Septet pod jego kierunkiem w piątek (2.09) w ramach cyklu "Jazz.pl" zagra koncert "Wojciech Karolak Recomposed".
rozwiń zwiń
Czytaj także

WP #295. Counting Crows i The Cure na początku lat 90.

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2022 07:25
W kolejnym wydaniu "Wieczoru płytowego" Pior Metz i Przemysław Psikuta przedstawili albumy Counting Crows "August and Everything After" oraz The Cure "Wish". 
rozwiń zwiń