"Amalgamation". Tomasz Sowiński powraca z nową płytą

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 07:00
Gościem tego wydania "Rozmów improwizowanych" był perkusista Tomasz Sowiński, z którym rozmawialiśmy o płycie "Amalgamation" nagranej wspólnie z saksofonistą Maciejem Sikałą.
Tomasz Sowiński
Tomasz SowińskiFoto: Jerzy Bartkowski

Tomasz Sowiński wydał jako lider ze swoim zespołem the Collective Improvisation Group dwie znakomite płyty – "Illustration" i "Synergy". Ostatnia z tych świetnie przyjętych przez krytykę płyt ukazała się jednak w 2010 roku. Później Sowiński udzielał się jako sideman i cały czas pracował jako ceniony pedagog w Gdańskiej Akademii Muzycznej, ale na kolejną płytę sygnowaną jego nazwiskiem trzeba było czekać do 2023 roku.

Album "Amalgamation", nagrany wspólnie z saksofonistą Maciejem Sikałą, ukaże się 29 marca nakładem wydawnictwa Alpaka Records.

W wywiadzie perkusista opowiadał o swojej drodze z Rzeszowa do Trójmiasta, budowaniu nowych instrumentów, koncepcjach na muzykę Collective Improvisation Group i nowej płycie: - Często przed koncertami w większych składach byliśmy z Maciejem Sikałą na próbie dźwięku pierwsi – mówił Tomasz Sowiński. – Rozgrywaliśmy się więc tylko w duecie. Podobało mi się to. Od Macieja też słyszałem takie propozycje (…) Po jakimś czasie stwierdziłem, że chciałbym znów wypowiedzieć się muzycznie. Pomyślałem, że miałem już duży skład akutyczny, potem niewiele mniejszy, ale z elektroniką, później kwartet, w końcu trio, więc idąc logicznie może trzeba byłoby zrobić coś w duecie.


Posłuchaj
116:16 2023_03_22 23_00_04_PR2_Nocna_Strefa.mp3 Tomasz Sowiński o nowej płycie Amalgamation" nagranej wspólnie z Maciejem Sikałą (Nocna strefa/Dwójka) 

W drugiej części audycji pianista Kjetil Jerve opowiadał o tworzeniu materiału na płytę "Sacrum Profanum" grupy Akmee. Na albumie znajdziemy takie kompozycje jak "Żółty", "Dziewięć", "Zgorzknienie" i "Winieta". Skąd na płycie norweskiego zespołu polskie tytuły?

Intrygowało mnie polskie słowo oznaczające "dźwięk" – tłumaczył Jerve. Fonetycznie kojarzyło mi się z odgłosem zarwania naprężonej struny. To podpowiedziało mi pierwszą kompozycję napisaną podczas mojej polskiej rezydencji, która miała odnosić się do słowa "dźwięk" i wibracji, jakie wywołuje.

Sięgnęliśmy też po nowości wydawnicze:

***

Tytuł audycji: Rozmowy improwizowane w cyklu Nocna strefa

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Goście: Tomasz Sowiński (perkusista), Kjetil Jerve (pianista)

Data emisji: 22.03.2023

Godzina emisji: 23.00

pg

Czytaj także

Elliott Sharp. Niesamowite opowieści legendy amerykańskiej awangardy

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2023 07:00
Ma 72 lata i można odnieść wrażenie, że robił już w życiu wszystko. Oraz że się dopiero rozkręca. Gościem "Rozmów improwizowanych" był Elliott Sharp, kompozytor i multiinstrumentalista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Julie Kjær - płynna równowaga

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2023 07:00
Gościem tego wydania "Rozmów improwizowanych" była Julie Kjær, jedna z najciekawszych saksofonistek na scenie muzyki improwizowanej.
rozwiń zwiń