Andrea Centazzo - więzień w Los Angeles

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2023 07:00
Gościem "Rozmów improwizowanych" był Andrea Centazzo - jeden z twórców fenomenu artystycznego znanego później jako nowojorska scena Downtown.
Andrea Centazzo
Andrea CentazzoFoto: Ken Weiss

Jak to się stało, że Andrea Centazzo NIGDY nie wystąpił w Polsce? Na scenie freejazzowej jest aktywny od 50 lat i koncertował niemal na całym świecie. Jako perkusista improwizował z młodziutkim Johnem Zornem, Steve'em Lacym, Elliottem Sharpem i plejadą innych kluczowych postaci. Komponował też opery, sonaty i muzykę filmową. Żeby móc grać muzykę, skończył prawo - zgodnie z obietnicą daną ojcu. Dorastał we włoskim Udine, dziś mieszka w Los Angeles i chciałby stamtąd uciec, ale nie zrobi tego ze względu na... koty.

Andrea Centazzo - jeden z twórców fenomenu artystycznego znanego później jako nowojorska scena Downtown - był naszym gościem, a jednym z tematów - przewrotnie potraktowana kwestia terapeutycznej mocy gongów:

"Powiem wam teraz coś naprawdę śmiesznego. Kiedy po raz pierwszy odwiedziłem fabrykę Paiste'a w 1984 roku, otworzyli drzwi i powiedzieli: wybieraj, co chcesz. To Sound Creation Prototype 1, to Sound Creation Prototype 2 i tak dalej – pięknie wykonane przez Waltera Mayera gongi. O różnym kształcie, różnym dźwięku. Co się stało po dziesięciu latach? Sound Creation Prototype 1 stał się Gongiem Saturna. Sound Creation Prototype 2 to dziś Gong Wenus. Mamy też Czakra Gong 1 i tak dalej. To bzdura, ale zmiana nazwy zwielokrotnia po stokroć wyniki sprzedażowe. Tak działa świat".


Posłuchaj
116:29 2023_05_31 23_00_43_PR2_Nocna_Strefa.mp3 Rozmowa z muzykiem Andreą Centazzem (Nocna strefa/Dwójka) 

W drugiej części audycji zaprezentowaliśmy między innymi kilka płytowych nowości z Włoch, a także nowy utwór oktetu Marka Pospieszalskiego i sekstetu Szymona "Pimpona" Gąsiorka.

***

Tytuł audycji: Rozmowy improwizowane w cyklu Nocna strefa

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Gość: Andrea Centazzo

Data emisji: 31.05.2023

Godz. emisji: 23.00

pg

Czytaj także

Adam Gołębiewski - tarcie i inne dotkliwe przyjemności

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 07:00
Gościem "Rozmów improwizowanych" był Adam Gołębiewski - perkusista, improwizator, performer, muzykolog i socjolog. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Amalgamation". Tomasz Sowiński powraca z nową płytą

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 07:00
Gościem tego wydania "Rozmów improwizowanych" był perkusista Tomasz Sowiński, z którym rozmawialiśmy o płycie "Amalgamation" nagranej wspólnie z saksofonistą Maciejem Sikałą.
rozwiń zwiń