Muzyka na perkusję i urządzenia elektroniczne

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2023 10:00
W nagłówku tego tekstu wykorzystaliśmy tytuł utworu, który Miłosz Pękala napisał na zamówienie tyskiego festiwalu Auksodrone: "Muzyka na smyczki, perkusję i urządzenia elektroniczne". Jego premierowe wykonanie z 7 października, łączące wirtuozerskie umiejętności pedagoga Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz pasję do linii melodycznych rodem ze starych gier wideo, transmitowaliśmy w ten czwartek (26.10).
Miłosz Pękala
Miłosz PękalaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

I wprawdzie smyczki Aukso - Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy były bardzo istotną częścią utworu, w całej audycji skoncentrowaliśmy się przede wszystkim na perkusji i urządzeniach elektronicznych.

Rozmawialiśmy także o najnowszym albumie duetu MIR, który współtworzą Pękala i Bartosz Weber. "Ich zbiory matematyczne mają kilka wspólnych punktów" - piszą sami o sobie, a ta formacja łączy sfery zainteresowań obu naszych gości (pojawią się w studiu Dwójki) od trzech lat, bo wtedy ukazał się pierwszy wspólny materiał Pękali i Webera "On the Rim", prezentowany zresztą na naszej antenie.

Impulsem do powstania albumu okazało się zaproszenie do "Miejscówki z Dwójką" z okazji Roku Stanisława Lema:


[Dwójka - Program 2 Polskiego Radia/YouTube]

A pozostały w audycji czas rozdzieliliśmy równo pomiędzy instrumenty perkusyjne i elektroniczne.

***

Zapraszamy do słuchania 2-godzinnego pasma autorskiego, w którym przemierzać będziemy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata.

Będzie to też okazja do sięgnięcia po nagrania (także koncertowe!) z ostatnich miesięcy, na które nie starczyło czasu oraz płyty i zjawiska zapomniane.

W podróż w nieznane zabiorą Państwa dziennikarze bacznie obserwujący współczesną scenę:

Krzysztof Dziuba i Rafał Księżyk (na zmianę, co drugi poniedziałek), Piotr Metz (wtorki), Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński (środy), Bartek Chaciński i Jacek Hawryluk (czwartki).


Posłuchaj
105:50 2023_10_26 23_14_12_PR2_Nocna_strefa.mp3 Muzyka na perkusję i urządzenia elektroniczne (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: "Nocna strefa"

Prowadzili: Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

Data emisji: 26.10.2023

Godzina emisji: 23.15

mgc

Czytaj także

Elżbieta Sikora - jubileusz pionierki muzyki elektroakustycznej

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2023 23:00
Elżbieta Sikora urodziła się 80 lat temu we Lwowie (20 października 1943 roku). Pionierka polskiej muzyki elektroakustycznej w cyklu "Nowa Polska" opowiedziała o Lwowie oraz o pracy nad kompozycją "Sonosphere III", napisaną w 2017 roku na zamówienie Andrzeja Kosendiaka dla Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Syreny w "Nowej strefie"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2023 02:00
Syrena - figura pół kobiety - pół ryby cieszy się sławą uwodzicielskiej piękności. Wodzi swe ofiary na pokuszenie i zainspirowała wybitnego szwedzkiego symfonika Andersa Hillborga do skomponowania potężnego dzieła przeznaczonego na dwa soprany, chór mieszany i orkiestrę.
rozwiń zwiń