Carla Bley we wspomnieniach. "To jedna z największych postaci w historii jazzu"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2023 01:00
Carla Bley - amerykańska pianistka, organistka, kompozytorka, aranżerka i bandliderka - zmarła 17 października w wieku 87 lat. - John Fordham pisał o niej tak: "Podobnie jak Gil Evans i George Russell Carla Bley należy do innowatorów jazzowej kompozycji i aranżacji, którzy częściowo przypadkiem, a częściowo z rozmysłem omijali zastane wzory. Chyba że sięgali po nie z własnej woli czy wręcz dla kaprysu" - cytowali Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk, żegnając artystkę w Dwójce.
Carla Bley
Carla BleyFoto: Marco Destefanis / Zuma Press / Forum
  • Carla Bley zmarła 17 października w swoim domu w Willow w stanie Nowy Jork. Miała 87 lat.
  • Urodziła się 11 maja 1936 roku jako Lovella May Borg w Oakland, w Kalifornii. Wywarła silny wpływ na ruch awangardowy lat 60. Największą sławę przyniosła jej opera jazz-rockowa "Escalator Over the Hill".
  • Wielokrotnie zwyciężała w ankietach amerykańskiego magazynu jazzowego "Down Beat" na najlepszą kompozytorkę i aranżerkę.

Carla Bley była jedną z największych i najbardziej charakterystycznych postaci w historii jazzu. Albumy nagrane przez prowadzone przez nią big bandy składają się na żelazny kanon orkiestrowego jazzu, począwszy od słynnej jazz-opery "Escalator Over the Hill" z 1971 roku.

Carla Bley - pożegnanie wybitnej artystki

Pozostawiła dziesiątki płyt. W audycji słuchaliśmy jej najważniejszych nagrań, a także przypomnieliśmy nasz dawny wywiad z artystką.

- Wszyscy kompozytorzy kradną. Dźwięki kurczaków i innych ptaków, starych i zdezelowanych lodówek, ruchu drogowego, kosmiczne odgłosy, które czasami słyszysz w głowie i zapisujesz, bo są tak ciekawe. Ale to wszystko zdarza się rzadko. Zwykle ślęczysz przy biurku i piszesz. Albo siadasz przy fortepianie i brzdąkasz jakieś nuty, dopóki nie trafisz na coś, co ci się spodoba - opowiadała przy okazji koncertu kolęd w Bielsku-Białej.

- Zwłaszcza początki mogą trwać długo, ale kiedy już masz pomysł, jesteś w domu. I potrzebujesz tylko trochę czasu, żeby rozwinąć czy wykończyć ten pomysł. Ale kiedy nic nie przychodzi ci do głowy, możesz siedzieć bez końca - dodała na koniec.


Posłuchaj
119:53 2023_10_25 23_00_08_PR2_Nocna_Strefa.mp3 Pożegnanie Carli Bley (Nocna strefa/Dwójka)

W drugiej części audycji prezentowaliśmy nowości wydawnicze, m.in.:

• "Flowers" tria Grzegorza Tarwida

• "Młynka Kręci" zespołu Transatlantyk

• "Summer" grupy Lotto

• "Spirit" tria Oliver Lake, Mathias Landæus, Kresten Osgood

• Timothée Quost i Àlex Reviriego, Zofia Ilnicka, Ben Whitehill oraz Laure Boer "Live at 6th Spontaneuos Music Festival"

• "First as Farce" norweskiego gitarzysty Heina Westgaarda

***

Tytuł audycji: Rozmowy improwizowane w paśmie Nocna strefa

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Data emisji: 25.10.2023

Godz. emisji: 23.00

mo/pg


Czytaj także

Raina Sokolov-Gonzalez - amerykańska gwiazda jazzu i R&B

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2023 01:00
Mama - freejazzowa wokalistka i wykładowczyni, tato - dramaturg i aktor, brat - multiinstrumentalista i producent. Jak w takiej rodzinie przechodzi się bunt nastolatki? Słuchając Christiny Aguilery! Na szczęście Raina Sokolov-Gonzalez ten okres ma już za sobą i aktualnie jest jedną z najbardziej intrygujących wokalistek na amerykańskiej scenie jazz/R&B.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lucia Cadotsch: nie jestem typową wokalistką

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2023 01:00
Lucia Cadotsch przełamuje stereotypy dotyczące wokalistek jazzowych. Jest silną osobowością, ale nie chce dominować na scenie, woląc czuć się częścią zespołu.
rozwiń zwiń