Paweł Szamburski i jego utwór "Długo, długo nic, a potem wszystko"

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2023 07:00
W "Nocnej strefie" kolejna premiera z festiwalu Auksodrone. Słuchaliśmy utworu Pawła Szamburskiego "Długo, długo nic, a potem wszystko", który wykonał sam kompozytor wspólnie z Aukso – Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia.
Paweł Szamburski podczas koncertu Bastardy i Chóru SWPS, 9.10.2021.
Paweł Szamburski podczas koncertu Bastardy i Chóru SWPS, 9.10.2021.Foto: Cezary Piwowarski PR

Rzecz o tym, jak wokół jednego samotnego głosu powstaje wspólnota i porządek pośród chaosu. Retransmisję koncertu z tyskiej Mediateki uzupełniły nowości płytowe.


Posłuchaj
119:58 2023_11_09 23_00_06_PR2_Nocna_Strefa.mp3 "Długo, długo nic, a potem wszystko" Pawła Szamburskiego na festiwalu Auksodrone (Nocna strefa/Dwójka) 

W ubiegłym tygodniu w czwartkowej "Nocnej strefie" retransmitowaliśmy inny koncert z tyskiego festiwalu Auksodrone. Było to premierowe wykonanie utworu "Muzyka na smyczki, perkusję i urządzenia elektroniczne", który Miłosz Pękala napisał specjalnie na zamówienie festiwalu.

I wprawdzie smyczki Aukso - Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy były bardzo istotną częścią utworu, w całej audycji skoncentrowaliśmy się przede wszystkim na perkusji i urządzeniach elektronicznych.

Rozmawialiśmy także o najnowszym albumie duetu MIR, który współtworzą Pękala i Bartosz Weber. "Ich zbiory matematyczne mają kilka wspólnych punktów" - piszą sami o sobie, a ta formacja łączy sfery zainteresowań obu naszych gości (pojawili się w studiu Dwójki) od trzech lat, bo wtedy ukazał się pierwszy wspólny materiał Pękali i Webera "On the Rim", prezentowany zresztą na naszej antenie.

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzili: Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

Data emisji: 9.11.2023

Godz. emisji: 23.00

mgc/pg

Czytaj także

Muzyka na perkusję i urządzenia elektroniczne

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2023 10:00
W nagłówku tego tekstu wykorzystaliśmy tytuł utworu, który Miłosz Pękala napisał na zamówienie tyskiego festiwalu Auksodrone: "Muzyka na smyczki, perkusję i urządzenia elektroniczne". Jego premierowe wykonanie z 7 października, łączące wirtuozerskie umiejętności pedagoga Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz pasję do linii melodycznych rodem ze starych gier wideo, transmitowaliśmy w ten czwartek (26.10).
rozwiń zwiń