Maja Miro: chcę być ciszej

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2024 01:00
Słuchacze Dwójki znają Maję Miro głównie jako multiflecistkę, która próbuje przełożyć melodie ze starych kancjonałów czy elementy muzyki tradycyjnej na język współczesny. Miło nam dołożyć - za "Rozmów improwizowanych" - kolejne, bardziej osobiste wątki do portretu (czy autoportretu) tej wszechstronnej artystki i nietuzinkowej postaci.
Maja Miro - niezwykła artystka
Maja Miro - niezwykła artystkaFoto: mat. pras./Iwona Wojdowska

Z Mają Miro rozmawialiśmy między innymi o autentyczności, improwizacji, neuroróżnorodności i jej wpływie na dźwiękowe preferencje, o tym, jak choroby i dolegliwości mogą kształtować działalność twórczą oraz o stworzonym przez artystkę instrumencie o obiecującej nazwie perfect kisser.

W drugiej godzinie audycji przysłuchiwaliśmy się nowym płytom, między innymi:

  • Ciśnienie – "Zwierzakom",
  • Dominik Kisiel i Krzysztof Pawłocki – "Late Summer",
  • Błoto – "Szlam/Ścieki",
  • Jeff Gburek & Karolina Ossowska – "One Moon, Many Shines".

Posłuchaj
120:07 2024_01_03 22_59_28_PR2_Nocna_Strefa.mp3 Maja Miro - autoportret artystki (Nocna strefa/Dwójka) 
Multiinstrumentalistka Maja Miro Multiinstrumentalistka Maja Miro

***

Zapraszamy do słuchania 2-godzinnego pasma autorskiego, w którym przemierzać będziemy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata.

Będzie to też okazja do sięgnięcia po nagrania (także koncertowe!) z ostatnich miesięcy, na które nie starczyło czasu oraz płyty i zjawiska zapomniane.

W podróż w nieznane zabiorą Państwa dziennikarze bacznie obserwujący współczesną scenę:

Krzysztof Dziuba i Rafał Księżyk (na zmianę, co drugi poniedziałek), Piotr Metz (wtorki), Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński (środy), Bartek Chaciński i Jacek Hawryluk (czwartki).

***

Tytuł audycji: Rozmowy improwizowane w paśmie Nocna strefa

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Data emisji: 3.01.2024

Godz. emisji: 23.00

mgc/pg

Czytaj także

Rajna Swaminathan - mrydanga, improwizacja i "to, co pomiędzy"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2023 01:00
Niewielu jest mrydangistów grających na tym wspaniałym, południowoindyjskim instrumencie muzykę jazzową i improwizowaną. Niewiele jest również kobiet grających profesjonalnie na mrydandze. Rajna Swaminathan jest więc prawdziwą pionierką na wielu polach. Amerykańska artystka była gościem tego wydania "Rozmów improwizowanych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kamil Szuszkiewicz - muzyczny eksperymentator

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2023 01:00
Jest jednym z najbardziej oryginalnych polskich twórców muzyki… no właśnie, jakiej? Wyszedł od jazzu, ale bardzo szybko przestał go grać. Nie zagościł też na dłużej w świecie swobodnej improwizacji. Gościem tego wydania "Rozmów improwizowanych" (13.12) był Kamil Szuszkiewicz.
rozwiń zwiń