Tim Daisy - niespokojny umysł

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 01:00
Tim Daisy był jednym z najważniejszych perkusistów nowej fali free jazzu z Chicago z pierwszej dekady XXI wieku. Grał we flagowych zespołach tamtego czasu, ze słynnym The Vandermark 5 na czele.
Tim Daisy jeden z najważniejszych perkusistów nowej fali free jazzu z Chicago
Tim Daisy jeden z najważniejszych perkusistów nowej fali free jazzu z ChicagoFoto: Steve Kaiser/mat. pras.

W wywiadzie z artystą na moment wróciliśmy do czasu, kiedy Daisy kilkukrotnie każdego roku przemierzał Polskę z różnymi zespołami z Chicago i nie tylko.

Jednak interesowały nas głównie zmiany, jakie nastąpiły od tamtego "złotego okresu”, a było ich sporo:

"Mój umysł ciągle galopuje – tłumaczy perkusista. – Wydaje mi się, że podążam jednocześnie w wielu różnych kierunkach. Inspiruje mnie tak wiele rzeczy, że nie mogę sobie znaleźć miejsca w jednej stylistyce. W tym sensie nigdy nie zaznam spokoju".

Tim Daisy - wytwórnia, dzieci, inspiracje

Pomówiliśmy zatem o prowadzonej przez Daisy'ego od 2011 roku wytwórni Relay, o uczeniu się od własnych dzieci, nostalgicznych podróżach w Appalachy, manipulowaniu starymi nagraniami na banjo, nietypowych gramofonach na 16 obrotów na minutę, inspiracjach sztuką Roberta Rauschenberga, pocztówkach dźwiękowych z pandemii i protestów Black Lives Matter, rzeźbach-machinach Jeana Tinguely’ego i kulisach tworzenia nagrań solowych:

"Pamiętam swój pierwszy solowy występ – mówił Daisy. – To było w Chicago, w księgarni Myopic Bookstore w 2002 roku. Ustawiłem bębny i zacząłem grać, a kiedy wyczerpałem wszystkie pomysły, uznałem, ze gram od jakichś 30-40 minut. Spojrzałem na zegarek i zorientowałem się, że minęło OSIEM minut. Wtedy uświadomiłem sobie, że TERAZ będę musiał zacząć naprawdę improwizować".

Polskie wątki

W rozmowie poruszyliśmy również wiele polskich wątków, m.in. projekt w Domu Kereta z Maciem Morettim oraz wieloletnią współpracę z Mikołajem Trzaską. Dowiedzieliśmy się też, dlaczego Daisy nie gra z Kenem Vandermarkiem tak często, jak wcześniej i co lubił robić w Krakowie w wolnym dniu po występach.


Posłuchaj
119:04 2024_02_21 23_00_50_PR2_Nocna_Strefa.mp3 Tim Daisy - niespokojny umysł (Nocna strefa/Dwójka)

 

Po wywiadzie z Timem Daisym sięgnęliśmy po nowe płyty, m.in. "ply" zespołu Oirt (oficyna Torf), "Unwritten" kwartetu Kaze (wytwórnia Circum-Disc z Lille) i "Zone" paryskiego rock-jazz-noise’owego zespołu Chrones (Art District Music).

Perkusista jazzowy Tim Daisy Perkusista jazzowy Tim Daisy

***

Tytuł audycji: Rozmowy improwizowane w paśmie Nocna strefa

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Gość: Tim Daisy (perkusista)

Data emisji: 21.02.2024

Godzina emisji: 23.00

mgc/pg/mo

Czytaj także

Chodząca historia jazzu w Chicago

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 12:00
"Rozmowy improwizowane" z Muhalem Richardem Abramsem – wybitnym pianistą urodzonym w 1930 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tłusta środa - nowoorleańska parada karnawałowa

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2024 01:00
W Nowym Orleanie podobno cały karnawał jest bardzo intensywny, ale kulminacja zdecydowanie przypada w mardi gras - w przeddzień Środy Popielcowej. To wtedy, we wtorek wieczorem, ulice stolicy Luizjany wypełniają się mnóstwem orkiestr i przebierańców, a całe miasto rozbrzmiewa charakterystycznym second line'owym pulsem.
rozwiń zwiń