Alice Coltrane i jej koncert w nowojorskiej Carnegie Hall z 1971 roku

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2024 09:00
- Podróż do Azji dała mi duchową motywację do dalszej pracy nad muzyką - opowiadała Alice Coltrane w 1971 r., po nagraniu słynnej płyty Journey in Satchidananda i po wielomiesięcznym wyjeździe do Indii.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: posztos/shutterstock

Niedługo później liderka została zaproszona do zagrania charytatywnego koncertu na rzecz Integral Yoga Institute, który ze swojej strony dedykowała cichemu bohaterowi niedawnego albumu, czyli hinduskiemu guru Swamiemu Satchidanandzie, bo to jego nauki pomagały jej wyjść z żałoby po śmierci męża.

Koncert miał się odbyć w nowojorskiej Carnegie Hall 21 lutego 1971. Głównymi gwiazdami byli jednak soulująca popowa wokalistka Laura Nyro oraz zespół The Rascals. I jeszcze do ostatniej chwili Coltrane otrzymywała sygnały, że jej spiritual jazz może się okazać zbyt dużym wyzwaniem dla zgromadzonej w sali młodej publiczności, więc lepiej się trzymać formatu krótkiego, półgodzinnego występu.

Pół godziny? Materiał nagrany tego dnia i wydany właśnie po latach na płycie wytwórni Impulse! nie zmieścił się na jednej płycie CD. A pół godziny trwa ledwie jeden z czterech utworów - nowa wersja Coltrane'owskiej kompozycji Africa.

Artystka połączyła w swoim programie utwory nieżyjącego męża i własne, towarzyszył jej sześcioosobowy zespół z Pharoah Sandersem i Archiem Sheppem na saksofonach. I trudno z dzisiejszej perspektywy - z całym szacunkiem dla atrakcyjnych piosenek Laury Nyro (i ona ma swoją legendę związaną z Carnegie Hall, nagrany pięć lat później bootleg The Classic 1976 Radio Broadcast) - nie uznać występu Alice Coltrane za wydarzenie tamtego wieczoru.

Wróciliśmy do tego koncertu przy okazji płytowego wydania. A przy okazji zaprezentowaliśmy kilka zupełnie współczesnych wariacji na temat spiritual jazzu, gatunku związanego z postacią amerykańskiej pianistki i harfistki, który w każdym pokoleniu zyskuje nowych zwolenników.


Posłuchaj
119:58 2024_04_04 23_00_00_PR2_Nocna_Strefa.mp3 Alice Coltrane i jej koncert w nowojorskiej Carnegie Hall z 1971 roku (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzili: Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

Data emisji: 4.04.2024

Godz. emisji: 23.00

mgc

Czytaj także

Robert Piotrowicz i nie tylko. Koncert z krakowskiego Unsoundu

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2024 01:00
W serii retransmisji koncertowych z zeszłorocznej edycji krakowskiego Unsoundu proponujemy tym razem występ Roberta Piotrowicza. 6 października w Łaźni Nowej artysta zaprezentował materiał ze swojej zeszłorocznej płyty "Afterlife".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zespół Ślina - koncert z krakowskiego klubu RE [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2024 01:00
Wrocławski zespół Ślina od kilku lat z powodzeniem łączy w obrębie muzyki improwizowanej konwencje jazzu i rocka psychodelicznego. Postanowiliśmy jeden z ich występów zaprezentować w czwartkowej "Nocnej strefie" jako przedłużenie naszego jesienno-zimowego cyklu koncertowego. 
rozwiń zwiń