Marek Pospieszalski i album "Polish Composers of the 20th Century"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 12:00
Marek Pospieszalski z zespołem gra polskich kompozytorów XX wieku. Robi to w sposób wyjątkowy i dlatego pytań wokół tego przedsięwzięcia jest wiele: dlaczego saksofonista wybrał takich twórców jak Panufnik czy Szalonek, a nie Penderecki czy Kilar? Dlaczego nie korzystał w zasadzie z oryginalnych partytur? Co kryło się w zamyśle, aby nagrań dokonać w klubie - krakowskiej Alchemii?
Marek Pospieszalski
Marek PospieszalskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Wydany właśnie przez słynną portugalską wytwórnię Clean Feed podwójny album "Polish Composers of the 20th Century" nie był jedynym tematem naszej rozmowy. Artysta opowiadał też o ewolucji zespołu Malediwy - od freejazzowego duetu na płycie "Afroaleatoryzm", po kalejdoskop elektroakustycznych brzmień na Dolce Tsunami (oraz opisze "deskę brzmień" Qby Janickiego). Na marginesie płyty "Marek Pospieszalski gra piosenki, które śpiewał Frank Sinatra" mówiliśmy o tym, na czym polegała wielkość Sinatry (i czy krytycy muzyczni powinni staranniej dobierać słowa).

Marek Pospieszalski Quartet w Jazz.PL [ZOBACZ WIDEO]>>>

Jeżeli nosi się nazwisko Pospieszalski, można spodziewać się pytań o rodzinę, szczególnie jeśli czyimś ojcem jest wybitny saksofonista Mateusz Pospieszalski. Takie pytania w rozmowie z Markiem Pospieszalskim również padły.

Marek Pospieszalski Marek Pospieszalski

Polska muzyka jazzowa i improwizowana już od kilku lat przeżywa jeden z najwspanialszych okresów w swojej historii. Kolejne dowody w postaci nowości wydawniczych w drugiej części audycji: Tower of Pressure nagrana solo na kontrabasie przez Ksawerego Wójcińskiego w Galerii "Wieża Ciśnień" w Koninie, wiele bardzo nieoczywistych (ale jedno bardzo konkretne) nawiązań do Tomasza Stańki na płycie zespołu Tomasz Dąbrowski & Individual Beings, "Koptycus" braci Oleś i Dominika Strycharskiego oraz "Unsubscribe" zespołu Niechęć.

Był również przegląd nowości ze świata: Tim Berne, The Nels Cline Singers, Ben Goldberg, kwartet Dave Ballou/John Dierker/Luke Stewart/Mike Kuhl oraz Alabaster DePlume.


Posłuchaj
116:05 2022_04_06 23_00_12_PR2_Nocna_strefa.mp3 Marek Pospieszalski i album "Polish Composers of the 20th Century" (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Data emisji: 6.04.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Zakir Hussain: po narodzinach tata wyśpiewał mi rytm

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 08:00
O tym, dlaczego nie został gwiazdą rocka, oraz o rytmicznych różnicach między Indiami a Zachodem gwiazda EtnoKrakowa - Zakir Hussain opowiadał w Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

EABS w cyklu Jazz.PL [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 08:01
- Powracamy do pokazywania aktualnej sceny jazzowej w naszym kraju. Sceny bogatej i różnorodnej. Za jej dynamikę odpowiada przede wszystkim młoda generacja artystów otwartych na inne gatunki muzyczne, wprowadzających świeżość do polskiego jazzu. Czołowi przedstawiciele młodego pokolenia to formacja EABS, która przed państwem się zaprezentuje - tak Roch Siciński zapowiadał zespół, który w Międzynarodowym Dniu Muzyki (1.10) pojawił się na scenie w cyklu Jazz.PL. Zapraszamy do obejrzenia wideo z koncertu!
rozwiń zwiń