Głos poszerzony

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2022 08:00
W "Nocnej strefie" słuchaliśmy utworów wokalnych, w których głos wyłamuje się spoza utartych skal i miar, eksplorując nowe obszary. Zaśpiewali m.in. Joan La Barbara, Phil Minton, David Moss, Meredith Monk, Lauren Newton. 
Joan La Barbara
Joan La BarbaraFoto: Toni Higgins

W poprzednim wydaniu poniedziałkowej "Nocnej strefy" zabrzmiały nagrania wybitnego jazzowego muzyka, niedawno zmarłego saksofonisty Pharoah Sandersa. Były to jego najbardziej przełomowe z nagrań, które definiowały free jazz lat 60. i przecierały szlaki dla world music. Z bohaterem zagrali m.in. Alice Coltrane, John Coltrane, Don Cherry, Maleem Mahmoud Ghania. 

Sanders urodził się w 1940 roku w Little Rock, stolicy amerykańskiego stanu Arkansas. Po przeprowadzce do Nowego Jorku współpracował z Coltrane'em, aż do jego śmierci w 1967 roku. Przez lata pozostawał aktywny muzycznie, a w jego muzyce słychać było wpływy soulu, bepopu, jazz-rocka czy afrykańskiej i indyjskiej muzyki ludowej. POSŁUCHAJ >>>>

***

Zapraszamy do słuchania 2-godzinnego pasma autorskiego, w którym przemierzać będziemy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata.

Będzie to też okazja do sięgnięcia po nagrania (także koncertowe!) z ostatnich miesięcy, na które nie starczyło czasu wiosną oraz płyty i zjawiska zapomniane.

W podróż w nieznane zabiorą Państwa dziennikarze bacznie obserwujący współczesną scenę.

Posłuchaj
115:12 2022_10_10 22-59-45_PR2_Nocna_Strefa.mp3 Głos poszerzony (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Rafał Księżyk

Data emisji: 10.10.2022

Godzina emisji: 23.00

reklama

Czytaj także

O możliwościach ludzkiego głosu

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2022 16:25
W sobotniej audycji "Jedynka Dzieciom" w roli głównej wystąpił głos. Z gościem, Magdaleną Majdak, rozmawialiśmy o tym, gdzie powstaje głos i jakie tkwią w nim możliwości. Na audycję zaprosiła Agnieszka Kunikowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śpiewać każdy może. Dlaczego warto ćwiczyć swój głos?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2022 13:33
Prawie każdy z nas ma swojego ulubionego śpiewającego artystę. W najnowszym wydaniu audycji "Leniwe przedpołudnie" zachęcaliśmy jednak do tego, by tym razem posłuchać własnego głosu. – Każdy, komu w duszy gra, powinien zacząć śpiewać, bo nigdy nie wiadomo, czy komuś się to nie spodoba – mówiła w Trójce nauczycielka śpiewu Agnieszka Kowalska.
rozwiń zwiń