Od Hawkinsa do Brötzmanna! Wielcy mistrzowie saksofonu tenorowego

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2022 09:00
"To zadziwiające, że dla wielu saksofonistów jazz zaczął się w połowie lat 50. – wraz z Hankiem Mobleyem, Dexterem Gordonem, no i oczywiście Johnem Coltrane’em i Sonnym Rollinsem" – mówi Michael Blake, saksofonista jazzowy.
Saksofon
SaksofonFoto: Shutterstock/Alenavlad

Odchodzi pamięć o wielkich mistrzach saksofonu epoki swingu. Wciąż wymienia się nazwiska Colemana Hawkinsa i Lestera Younga, a przecież pionierów wprowadzających saksofon tenorowy na jazzowe salony było znacznie więcej. Istnieje też cała plejada znakomitych hardbopowych mistrzów saksofonu tenorowego drugiego szeregu, o których zapomina się coraz bardziej. Lucky Thompson, Illinois Jacquet, Chu Berry, Gene Ammons – te nazwiska padły w naszej saksofonowej audycji.

Czym charakteryzował się ich styl, jakie elementy ich gry nadal robią wrażenie na współczesnych saksofonistach i jak można twórczo wykorzystać ich wspaniałą spuściznę? O swojej fascynacji starymi mistrzami oprócz Michaela Blake’a mówiła też legenda europejskiej awangardy, Peter Brötzmann.

Czytaj także:

Słuchaliśmy również głosów tych gigantów saksofonu, których udało nam się nagrać przez kilkanaście lat historii Rozmów improwizowanych – Sonny’ego Rollinsa, Benny’ego Golsona i Archiego Sheppa.

W dziale z nowościami między innymi odnalezione w archiwach bremeńskiego radia nagrania wielkiego kwintetu Tomasza Stańki sprzed 50 lat, album "Don’t Try" tria Łukasz Korybalski/Wojciech Traczyk/Huber Zemler oraz płyta "Triangle", efekt spotkania Tadeusza Sudnika, Krzysztofa Majchrzaka i Indii Czajkowskiej w "Studiu Dźwięków Niemożliwych".

Posłuchaj
114:21 2022_11_09 23_00_16_PR2_Nocna_strefa.mp3 Od Hawkinsa do Brötzmanna! Wielcy mistrzowie saksofonu tenorowego (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: "Rozmowy improwizowane" w cyklu Nocna strefa

Prowadzili: Janusz JabłońskiTomasz Gregorczyk

Data emisji: 9.11.2022

Godzina emisji: 23.00

djr
Czytaj także

Analogowa magia

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2022 07:00
Jak w dzisiejszych czasach produkuje się płyty bez użycia żadnych technologii cyfrowych? Mareks Ameriks, szef łotewskiej wytwórni Jersika, opowiedział w "Rozmowach improwizowanych" o nagrywaniu albumów "na setkę", montażu za pomocą kleju oraz nożyczek i o sporym – jak się okazuje – rynku taśm szpulowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jane Ira Bloom: wiedza jest trampoliną dla wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2022 08:00
W "Rozmowach improwizowanych" gościliśmy prawdopodobnie jedyną artystkę improwizującą, która ma… własną asteroidę. Planetoida (6083) Janeirabloom została odkryta i nazwana w 1984 roku przez astronoma i fana jazzu Briana Skiffa, który podczas obserwacji słuchał podobno nagrań Jane.
rozwiń zwiń