Kino meksykańskie w wydaniu Michela Franco i Joaquina Del Paso

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 10:00
W audycji rozmawialiśmy o dwóch nowych meksykańskich filmach.
Nowy porządek
"Nowy porządek"Foto: materiały prasowe

Posłuchaj
20:28 2021_10_17 09_33_01_PR2_Magazyn_filmowy.mp3 Kino meksykańskie w wydaniu Michela Franco i Joaquina Del Paso (Magazyn filmowy/Dwójka)

franco roth 1200 PAP.jpg
"Sundown". Rozmowa z twórcami filmu

"Nowy porządek" i "Słabsze ogniwo" to filmy, które miały swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Wenecji.

"Nowy porządek" Michela Franco jest wizją świata, w którym ogromne różnice klasowe doprowadzają do zamieszek, zabójstw i porwań na ogromną skalę. Spychani na społeczny margines ludzie chwytają za broń i decydują się na bezwzględną zemstę. Film Franco to brutalny, wstrząsający, perfekcyjnie zainscenizowany thriller. Zeszłoroczna premiera weneckiego biennale elektryzowała też widzów Festiwalu Nowe Horyzonty. W tym roku Michel Franco prezentował na Lido film "Sundown" i o nim także rozmawialiśmy.

[Źródło: YouTube GutekFilm - Official Trailer]

Z kolei podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego można było zobaczyć film "Słabsze ogniwo" w reżyserii Joaquina Del Paso z Jackiem Poniedziałkiem w jednej z głównych ról. Co roku prestiżowa katolicka szkoła dla chłopców wysyła swoich nastoletnich uczniów na obóz integracyjny za miastem. Tam, pod czujnym okiem nauczycieli i księży, chłopcy pracują nad rozwojem fizycznym i moralnym. Już pierwszego dnia uczniowie znajdują dziurę w ogrodzeniu chroniącym teren obozu. Czy to znaczy, że na ich teren przedostał się intruz? Jaką rzeczywistość i społeczne problemy Meksyku pokazuje kino?

***

Tytuł audycji: Magazyn filmowy

Prowadziła: Beata Kwiatkowska

Goście: Michel Franco (reżyser filmu "Nowy porządek"), Joaquin Del Paso (reżyser filmu "Słabsze ogniwo")

Data emisji: 17.10.2021

Godzina emisji: 9.30

mo


Czytaj także

"Roma". Film jak list miłosny do kobiety

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 18:36
- Po sukcesie "Grawitacji" Alfonso Cuarón odstawił wielkie, hollywoodzkie zaplecze i postawił na bardzo kameralną i intymną opowieść, która mnie wciągnęła. Ta autentyczność, która biła z ekranu w trakcie projekcji, przypominała mi głośny film "Życie Adeli" sprzed kilku lat - mówiła w Dwójce Diana Dąbrowska, dziennikarka filmowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiery 2021 roku. Na które filmy warto czekać?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 22:08
W dwugodzinnym wyjątkowo "Trójkowo, filmowo" Ryszard Jaźwiński spotkał się m.in. z Philippe'em Tłokińskim. Aktor, wspominając ostatnie miesiące, przyznał, że mimo pandemii był to dla niego pracowity czas. – Jestem ogromnym szczęściarzem. Oprócz tego, że kończyliśmy zdjęcia do filmu "Gierek", zacząłem pracować nad serialem "Tatuśkowie" z bardzo fajną obsadą – opowiada aktor. 
rozwiń zwiń