Gadjiev: Panufnik połączył głęboką duchowość z poszukiwaniami formalnymi

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2022 16:36
- Sporo rozmawiałem o tym utworze z maestrem Andrzejem Boreyką. Powiedział mi, że druga część tego koncertu przypomina mu modlitwę. Zgadzam się, to bardzo uduchowiona muzyka, spoglądająca ku niebu. Mnie fascynuje także jej konstrukcja. Przypomina palindrom, partyturę można czytać od lewej do prawej lub odwrotnie. To jak odbicie lustrzane - mówił w Dwójce Alexander Gadjiev, który w niedzielę (28.08) wystąpił na festiwalu "Chopin i jego Europa".
Aleksander Gadjiev
Aleksander GadjievFoto: Wojciech Kusiński/PR

Alexander Gadjiev w nietypowym repertuarze

W programie koncertu, podczas którego laureatowi II nagrody ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego towarzyszyła Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki, znalazł się m.in. Koncert fortepianowy Andrzeja Panufnika.

- Z pewnością jest to nowsza muzyka od tej, którą grywam na co dzień. Z drugiej jednak strony nie jest tak, że jestem zupełnie początkujący, jeśli chodzi o muzykę współczesną. Lubię odkrywać nowe języki, operujące gdzieś na styku tonalności i atonalności, poszukujące nowych form ekspresji - tłumaczył Alexander Gadjiev.

Nie tylko dla koneserów

Utwór Panufnika pianista ocenił jako przystępny dla publiczności, a przy tym niezwykle głęboki emocjonalnie. - Z kolei ostatnia, jazzująca część na pewno spodoba się nawet osobom nieosłuchanym z muzyką współczesną - przekonywał.

Alexander Gadjiev interesuje się muzyką zwłaszcza z początku XX wieku. - To był moment, kiedy kompozytorzy dopiero rozpoczynali poszukiwania między tonalnością i atonalnością, zaczynali przesuwać pewne granice. A zatem Skriabin, Debussy, Prokofiew, Strawiński, Berg, Szymanowski - od zawsze chętnie sięgałem po ich utwory. Nie uciekam jednak od repertuaru nieco bliższego naszym czasom. W Japonii wykonywałem np. Koncert fortepianowy Barbera. Zauważam w nim zresztą sporo podobieństw do Koncertu Panufnika - podkreślał gość Dwójki.

Posłuchaj
06:39 Dwójka Dawna promenada 29.08.2022 gadjiev.mp3 Rozmowa z Alexandrem Gadjievem na festiwalu "Chopin i jego Europa" (Dawna promenada/Dwójka)

 

Podczas niedzielnego wieczoru (28.08) w Filharmonii Narodowej w ramach 18. Festiwalu "Chopin i jego Europa" wystąpił również Polak Piotr Alexewicz. Z oboma pianistami w przerwie koncertu rozmawiała Monika Zając.


Posłuchaj
11:08 Dwójka Dawna promenada 28.08.2022 alexewicz.mp3 Rozmowa z Piotrem Alexewiczem na festiwalu "Chopin i jego Europa" (Dawna promenada/Dwójka) 

***

Rozmawiała: Monika Zając

Goście: Alexander Gadjiev, Piotr Alexewicz (pianiści)

Data emisji: 28.08.2022

Godzina emisji: 21.10

Materiał wyemitowano w audycji "Dawna promenada".

pg

Polska Grupa Energetyczna Polska Grupa Energetyczna
Czytaj także

Kate Liu: porażka jest częścią sukcesu, a sukces może wyniknąć z porażki

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2022 18:30
- Obraz, który wyłania się z tych momentów, w których jesteśmy na scenie, jest niepełny, nie oddaje rzeczywistości. To, czego nie widać, to te emocje, które pozostawiamy w sali prób. A tam rozgrywa się wiele dramatów, to tam przeżywamy liczne załamania, momenty zwątpienia, stres. To wszystko jest częścią procesu twórczego - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Kate Liu, laureatka III nagrody i nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków na Konkursie Chopinowskim w 2015 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bruce Liu: ćwicząc Rameau, mogłem odpocząć nieco od Chopina

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2022 18:00
- Rameau był moim "pandemicznym odkryciem". Pracowałem nad jego utworami podczas przygotowań do konkursu, który przesunięty został przecież o rok. Dobrze mi to zrobiło, mogłem odpocząć nieco od Chopina - mówił Bruce Liu podczas briefingu przed występem na festiwalu "Chopin i Jego Europa".
rozwiń zwiń