Elwira Fibiger o niezwykłych twórcach fortepianów "Arnold Fibiger"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2022 08:15
- Największą miłością, która jest we mnie, otacza mnie wspaniałym kokonem - jest fortepian i muzyka. Dziękuję moim przodkom za to, że postrzegam muzykę jako coś najcudowniejszego w życiu - mówiła w "Rozmowach na lato" artystka, projektantka Elwira Fibiger. Nasza rozmówczyni jest potomkiem rodziny twórców kaliskiej fabryki fortepianów "Arnold Fibiger", którą w 1878 roku założył Gustaw Arnold Fibiger.
Śpiewak Jan Kiepura na scenie podczas koncertu w 1939 roku. Z boku widoczny fortepian z Fabryki Fortepianów i Pianin Arnolda Fibigera w Kaliszu
Śpiewak Jan Kiepura na scenie podczas koncertu w 1939 roku. Z boku widoczny fortepian z Fabryki Fortepianów i Pianin Arnolda Fibigera w KaliszuFoto: NAC

Opowieści córki ostatniego właściciela

Elwira Fibiger jest córką Gustawa Arnolda III, ostatniego właściciela Fabryki Fortepianów i Pianin w Kaliszu. Z wykształcenia ekonomistka, pasjonuje się modą. W swojej książce "Dusza zaklęta w fortepianie" zajmująco pisze o kilku pokoleniach rodu Fibigerów, przywołując własne wspomnienia, przeżycia i refleksje. Jest także autorką wydanej w ubiegłym roku książki "Fortepian moja miłość".

Zobowiązanie przodków

"Nie jesteś kobietą jedynego pokolenia. To zobowiązuje" - te słowa usłyszała Elwira Fibiger przed laty i dobrze zapamiętała. Jak podkreśliła, z czasem coraz lepiej je rozumie. - Te słowa zobowiązują do przestrzegania, zachowania wartości, szacunku dla przodków. Oni byli wspaniałymi ludźmi, uczyli tego, co było najlepsze, dawali ukojenie, serce, muzykę, radość poprzez instrumenty, które produkowali - opowiadała nasza rozmówczyni. - Ludzie byli lepsi, słuchając tego.

Przemysłowcy melomani

Fabryka Fortepianów i Pianin w Kaliszu to legendarne miejsce, które zapoczątkowało wielki przemysł muzyczny w Polsce. Zakład przetrwał dwie wojny światowe, działał niemal 130 lat. - Ta rodzina była wyjątkowa, dlatego że byli przemysłowcami, tworzyli instrumenty, ale z perspektywy czasu oceniam, że żyli w innych przestrzeniach życiowych, związanych z muzyką, kulturą, sztuką - zaznaczyła artystka. - Wiedzieli, że jeżeli będą tworzyć doskonałe instrumenty, to będzie dla świata, dla człowieka.

Między sztuką a rzemiosłem

Za datę powstania fabryki uważa się rok 1878, kiedy Gustaw Arnold Fibiger zbudował w założonym pięć lat wcześniej warsztacie pierwszy fortepian. Za nim podążyli inni członkowie rodziny. - Mieli wybitne zdolności stolarskie połączone z zamiłowaniem do muzyki - podkreśliła Elwira Fibiger. 

Czytaj także:

Instrumenty tej marki błyszczały w salonach i na statkach pasażerskich, jak "Chrobry", gościły na wielkich wystawach (na których otrzymywały medale czy Grand Prix - jak choćby w Paryżu i Londynie w 1906 roku). Ich brzmienie doceniali wybitni artyści, na przykład Józef Wieniawski, Jan Kiepura czy Artur Rubinstein.


Posłuchaj
27:51 2022_08_23 21_31_30_PR2_Rozmowy_na_Lato.mp3 Elwira Fibiger o niezwykłych twórcach fortepianów "Arnold Fibiger" (Rozmowy na lato/Dwójka)

 

[YouTube: Ars Polonica/Pianino Arnold Fibiger (1928)]

***

Tytuł audycji: Rozmowy na lato

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Elwira Fibiger (artystka, projektantka, córka ostatniego właściciela Fabryki Fortepianów i Pianin w Kaliszu)

Data emisji: 23.08.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Cyprien Katsaris przywraca pamięć o kompozycjach uczniów Chopina

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2022 17:20
- Chciałem zademonstrować jak silne więzi muzyczne łączyły Chopina z jego uczniami, ponieważ niektóre z wybranych utworów brzmią, jak napisane przez mistrza - mówił w Programie 2 Polskiego Radia cypryjsko-francuski pianista Cyprien Katsaris, który wystąpił w Warszawie podczas 18. Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń