"Paryż był stolicą wolnej kultury Europy Środkowej i Rosji"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 18:00
- Radio Wolna Europa informowało, to było jedno z jego podstawowych zadań. Ułożyło się to z czasem w kronikę życia kulturalnego na obczyźnie. Kulturze emigracyjnej to radio pomagało, prezentując na antenie utwory powstałe poza krajem - mówił na antenie Dwójki prof. Rafał Habielski.
Sekwana, Paryż
Sekwana, ParyżFoto: Polona.pl

W cotygodniowych "Śladach pamięci" to była już ostatnia, powakacyjna odsłona cyklu o twórcach na uchodźstwie, o kulturze emigracyjnej. 


Posłuchaj
51:32 2021_09_06 17_31_00_PR2_Slady_pamieci.mp3 Prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski o twórcach na wygnaniu (Ślady pamięci/Dwójka)

 


Paryż Holel des Invalides Polona 1200.jpg
Twórcy na wygnaniu. Z Archiwum Polskiego Radia

Tym razem mogliśmy posłuchać o malarzu i rysowniku Feliksie Topolskim, tworzących w Paryżu Sławomirze Mrożku i Romanie Polańskim, poetach Natalii Gorbaniewskiej, Zbigniewie Herbercie, Jacku Bierezinie oraz innych.

***

Tytuł audycji: Ślady pamięci

Prowadzili: prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski

Data emisji: 6.09.2021

Godzina emisji: 17.30

mo

Czytaj także

Miłosz i inni. Emigracyjne życie twórców literatury "źle obecnej"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2021 18:33
Wakacyjną część cyklu "Ślady pamięci" Andrzej Mietkowski i prof. Rafał Habielski postanowili poświęcić polskim twórcom na uchodźstwie, kulturze emigracyjnej, pisarstwu na wygnaniu. Przywołują, przybliżają i przypominają głosy autorów, kompozytorów i malarzy przez dziesięciolecia odciętych od kraju, ale stale obecnych dzięki zakazanym radiostacjom, które nadawały spoza żelaznej kurtyny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszystkie pokolenia literackich banitów spotykają się w RWE

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 17:28
- Myślę, że mam prawo powiedzieć, za Schopenhauerem: podczas gdy wy znów intonujecie piosnkę o waszym najlepszym ze światów, ja staję jak upiór między wami i pytam o źródło złego. Nie, nie pytam, po prostu nie pozwalam wam zapomnieć - mówił w Radiu Wolna Europa w 1966 roku, przed Kongresem Kultury Polskiej, silnie przed wojną komunizujący poeta futurysta Aleksander Wat.
rozwiń zwiń