Dzień z życia Głosu Wolnej Polski, cz.1-2.

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 16:17
- Rozgłośnia Polska była atrakcyjna, bo poza faktem przełamywania monopolu informacyjnego mediów krajowych – miała ładunek polityczny, którego oczekiwali i cenili słuchacze – była dobrze zrobiona: w systematyczny sposób objaśniała, demistyfikowała, porządkowała informacje na temat tego, co dzieje się w świecie - mówił w audycji "Ślady pamięci" prof. Rafał Habielski.
Siedziba Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w Monachium
Siedziba Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w MonachiumFoto: NAC

Na 70-lecie monachijskiej redakcji Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa - ciąg dalszy wspomnień związanych z początkami Głosu Wolnej Polski - jak w początkowych latach działalności nazywano RWE. Wyjątkowe nagrania z pierwszych lat działania stacji, nadającej swój program spoza żelaznej kurtyny. Głosy najważniejszych współpracowników redakcji, ważne i nierzadko zabawne epizody z jej historii. 

Reportaż na 20-lecie

W 20-lecie powstania Radia Wolna Europa, 24 kwietnia 1972 roku Redakcja Polska zaprosiła swoich słuchaczy do wizyty w murach rozgłośni zakazanej przez PRL. Przewodnikiem w reportażu był Marek Łatyński, w radiu znany jako Michał Suszycki, późniejszy (po Zdzisławie Najderze) dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa

Odpowiedź na kampanię dezinformacyjną

- Mam wrażenie, że powodem przygotowania i emisji tej audycji była nie tylko rocznica, ale kampania zniesławiająca radio w kraju - mówił Rafał Habielski. - To jest czas po powrocie do Polski – jeśli można tak powiedzieć – kpt. Andrzeja Szychowicza, po wykonaniu zadania, które sprowadzało się do tego, żeby radio dyskredytować i kompromitować jego pracowników. Opublikował na ten temat dwie książki.

Zobacz także: Serwis specjalny o Radiu Wolna Europa - RADIA WOLNOŚCI >>>

- W czasie, kiedy ta audycja była emitowana, Szychowicz jeździł po Polsce z odczytami, z tymi rewelacjami zdobytymi w czasie pracy w radiu - tłumaczył historyk. - Mam wrażenie, że rocznica rocznicą, ale to także próba ocieplenia wizerunku RWE. Pokazania nie jako zajadłej instytucji nastawionej na kwestie polityczne, tylko zatrudniającej ludzi, zajmującej się zagadnieniami politycznymi, ale nie tylko.

Imponująca liczba źródeł

Newsroom, sekretariat redakcji, nasłuch itd. Słuchacze zza żelaznej kurtyny dzięki reportażowi mogli dowiedzieć się, z jakich źródeł korzystają dziennikarze. - Wolna Europa była chyba najlepiej wyposażoną w Europie redakcją medium publicznego - podkreślił Andrzej Mietkowski. - Liczba agencji informacyjnych podpiętych do dalekopisów, źródeł informacji dla stacji oddalonej od swojego kraju nadawania była imponująca - dodał.


Posłuchaj
30:09 Ślady pamięci Dwójka 13 czerwiec 2022 17_29_09.mp3 Wizyta w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w 20-lecie powstania, cz.1. (Ślady pamięci/Dwójka)

28:08 Ślady pamieci Dwójka 20 czerwiec 2022 17_30_50.mp3 Wizyta w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w 20-lecie powstania, cz.2. (Ślady pamięci/Dwójka)

  

***

Tytuł audycji: Ślady pamięci

Prowadzili: prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski

Data emisji: 13.06.2022

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Myśliwce kontra balony. Wojna informacyjna lat 50.

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 18:45
- Zwracano uwagę na czynnik atmosferyczny, badano kierunek wiatru, jego prędkość. Kiedy uznano, że te czynniki się zgadzają, balony rozpoczynały swoją bojową misję - opowiadał o tzw. wojnie balonowej w audycji "Ślady pamięci" prof. Rafał Habielski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Rafał Habielski: w stanie wojennym władze nie panowały nad informacją

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 19:00
- Domniemanie skali aresztowań powodowało przekonanie o tym, czym jest stan wojenny; jak głębokim uderzeniem i nieprzyjacielskim zamiarem wobec społeczeństwa jest akt 13 grudnia 1981 roku - mówił prof. Rafał Habielski o dezinformacji mediów, dotyczącej internowania działaczy opozycji w stanie wojennym.
rozwiń zwiń