Najsłynniejszy dezerter z PRL. Józef Światło

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 17:30
28 września 1954 świat obiegła sensacyjna wiadomość, że w Stanach Zjednoczonych znajduje się jeden z wybitniejszych peerelowskich dygnitarzy komunistycznych: ppłk bezpieki Józef Światło. - To, co mówił Światło w radiu "Wolna Europa", nie pozostawało bez znaczenia na tempo zmian zachodzących w Polsce - mówił prof. Rafał Habielski.  
Józef Światło
Józef ŚwiatłoFoto: NAC/Domena publiczna

Posłuchaj
26:43 Ślady pamięci 30.11.2020.mp3 Ucieczka ppłk bezpieki Józefa Światło na Zachód (Ślady pamięci/Dwójka)

Rok wcześniej, w grudniu 1953 roku, Światło zbiegł na Zachód w strefie amerykańskiej Berlina Zachodniego. Czy zrobił to pod wpływem strachu po śmierci Stalina i Berii? A może jako wysłannik ekipy Chruszczowa miał za zadanie wysadzić stalinowców w PZPR?

Od tych wypadków minęło prawie 70 lat, jednak amerykańskie akta pozostają utajnione. Parafrazując Churchilla – "oto zagadka owiana tajemnicą z enigmą w środku".

 Czytaj więcej:

Informacje o tym niezwykłym wydarzeniu były nadawane przez Radio Wolna Europa i budziły niepokoje wśród ówczesnych władz.

- Niesamowita historia, która już na samym początku spowodowała w Warszawie w kręgach władzy przerażenie, a potem było już tylko gorzej. Są świadectwa, że to wywołuje coś na kształt paniki u elit władzy. Prowadzony był nasłuch audycji, które były nagrywane i bezpośrednio po emisji przepisywane w siedmiu egzemplarzach, a następnie kierowane według rozdzielnika do siedmiu najważniejszych osób w Polsce, wśród nich na pierwszym miejscu był przywódca partii Bolesław Bierut - opowiadał w audycji prof. Rafał Habielski.

 Czytaj więcej:

Problem, który dla władzy te rewelacje stanowiły sprowadzał się nie tylko do tego jak na informacje przekazywane przez Światłę na antenie radia "Wolna Europa" reagować, ale także do obaw, że mogą one uaktywnić społeczeństwo, które może się domagać przyśpieszenia procesu destanilizacji.

W audycji dowiedzieliśmy się między innymi o próbach dyskredytacji Józefa Światły przez ówczesne władze, a także o jego współpracy z Amerykanami i redakcją radia "Wolna Europa".

***

Tytuł audycji: Ślady pamięci  

Prowadzą: prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski

Data emisji: 30.11.2020

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Radio Wolna Europa - Głos Wolnej Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 05:50
- Będziemy mówili Wam prawdę o wypadkach rozgrywających się w świecie, którą sowiecki reżim chce przed Wami ukryć, by zabić w Was resztki nadziei – mówił Jan Nowak-Jeziorański w przemówieniu inaugurującym działalność Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nikt się nie łudził, że to było wyzwolenie". Dwie okupacje - niemiecka i radziecka - w relacjach świadków

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 06:10
Zapraszamy do wysłuchania fragmentów nagrań znalezionych w Archiwum Polskiego Radia, które są wyborem relacji na temat różnych wymiarów okupacji niemieckiej na ziemiach polskich w okresie II wojny światowej oraz następującej po niej okupacji sowieckiej, niesłusznie do dziś nazywanej jeszcze czasami "wyzwoleniem".
rozwiń zwiń