Polskie Radio
Section05
1981

Antoni Macierewicz: stan wojenny był jak obóz koncentracyjny

- Była to próba przywrócenia stalinowskiego terroru, próba zniszczenia ruchu i woli niepodległościowej. Aparat komunistyczny chciał złamać kręgosłup Polakom - powiedział Antoni Macierewicz, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości. - To nierozliczony bagaż, od którego musimy się odciąć. Wpływa on i kształtuje dramatycznie negatywnie naszą rzeczywistość - dodał działacz opozycji antykomunistycznej w okresie PRL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny 13 grudnia 1981 PRL komunizm polityka

Ryszard Majdzik: traktowano nas jak pospolitych przestępców

Członek zarządu "Solidarności" regionu małopolskiego, jeden z jej współtwórców, a także komisarz strajkowy. Ryszard Majdzik to zasłużony krakowski działacz opozycyjny. W Polskim Radiu 24 wspominał, jak w jego przypadku wyglądał 13 grudnia 1981 roku, gdy władza komunistyczna zdecydowała o wprowadzeniu stanu wojennego. W ubiegły czwartek przypadła 37. rocznica tego wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny PRL historia Polski 13 grudnia 1981 opozycja demokratyczna fakty opinie ciekawostki

Historyk IPN: stan wojenny był gwałtem na polskim narodzie

– Zjazd "Solidarności" i słynne posłanie do ludzi pracy były sygnałami dla komunistów przesądzającymi o wprowadzeniu stanu wojennego – powiedział dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. 13 grudnia będzie obchodzona 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Przy tej okazji w audycji "Historia na Dzis" rozmowa o jego genezie i ofiarach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny 13 grudnia 1981 PRL historia PRL historia Polski opozycja demokratyczna fakty opinie ciekawostki

"Wprowadzenie stan wojennego naruszało obowiązujące prawo"

Około. 70 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, 30 tys. funkcjonariuszy MSW, 1750 czołgów i 1400 pojazdów opancerzonych. Między innymi takie siły zostały skierowane do działań przy okazji wprowadzenia stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 roku. Na temat tego wydarzenia oraz jego konsekwencji mówił w audycji „Wszystko Jest Historią” dr Jarosław Neja z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 1981 stan wojenny Wojciech Jaruzelski Solidarność kopalnia Wujek

Miłosz zdystansowany

- Tam był tłum, ja nie mam pojęcia ile osób może się zmieścić w Stodole, ale wydaje mi się, że było ponad 1000 osób. Miłosz później w wielu swoich wypowiedziach wracał do tego spotkania i użył kiedyś takiego określenia „że atmosfera była taka, jakby za chwilę miało wybuchnąć Powstanie Warszawskie” - tak spotkanie poety ze studentami w 1981 roku wspomina Piotr Bratkowski.
Zobacz więcej na temat:  1981 Czesław Miłosz poezja POLSKA Solidarność Wilno nike