Tajna polska rozgłośnia radiowa "Świt"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2023 18:00
- Rozgłośnia była tak utajniona, że o jej istnieniu poinformowano dopiero w 1953 roku w dziesiątym numerze paryskiej "Kultury". Ta radiostacja uświadamiała znaczenie polskiego podziemia, jego organizacji na poziomie, który pozwalał na stworzenie rozgłośni informującej słuchaczy o wydarzeniach w kraju - mówił w Dwójce prof. Rafał Habielski.
Podczas audycji Andrzej Mietkowski i Rafał Habielski rozmawiali o tajnej rozgłośni radiowej Świt, działającej podczas II wojny światowej
Podczas audycji Andrzej Mietkowski i Rafał Habielski rozmawiali o tajnej rozgłośni radiowej "Świt", działającej podczas II wojny światowejFoto: Everett Collection/Shutterstock

Radiostacja ściśle tajna

Rozgłośnia radiowa "Świt" była słuchana w okupowanej Polsce w 1943 i 1944 roku. Program był nadawany spod Londynu, z Bletchley Park, a wśród słuchaczy miała uchodzić za tajną radiostację, nadającą z terenu Polski. O jej prawdziwej lokalizacji wiedzieli tylko jej pracownicy oraz Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych. - Jednym z sukcesów "Świtu" był stały kontakt z krajem. Stefan Korboński, szef Kierownictwa Walki Cywilnej, był utajnionym warszawskim korespondentemWraz z żoną Zofią, która była telegrafistką, przesyłał bieżące informacje z kraju - mówił Andrzej Mietkowski.

Informacje o rzeczywistej sytuacji

Rafał Habielski dodał, że od początku wojny do kraju nadawały dwie rozgłośnie. - Polskie Radio, które kontynuowało misję przedwojennej radiofonii, i polska sekcja BBC, do Polaków docierano za pomocą audycji powstających za granicą. Działalność rozgłośni "Świt" miała uświadomić, że na terenie Polski działa doskonale słyszalna radiostacja, która nadaje informacje o rzeczywistej sytuacji. To było także jedno z zadań Stefana Korbońskiego - podkreślił.

Czytaj też:

Koordynacja "Świtu" z "Błyskawicą"

Dodał, że według szacunków Brytyjczycy uruchomili około 40 rozgłośni o charakterze dywersyjnym, nadających w różnych językach. - To był szeroko zakrojony projekt. Uznano, że powinna powstać również stacja mówiąca w języku polskim. Okres Powstania Warszawskiego zapadł w pamięć pracownikom i współpracownikom "Świtu", należało koordynować nadawanie informacji z działającą powstańczą radiostacją "Błyskawica" - mówił historyk.


Posłuchaj
28:49 2022_10_31 17_30_25_Dwojka_Slady_pamieci.mp3 Tajna polska rozgłośnia radiowa "Świt" (Ślady pamięci/Dwójka)

29:26 2022_11_21 17-30-16_PR2_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Tajna polska rozgłośnia radiowa "Świt" - część 2 (Ślady pamięci/Dwójka)

  

***

Tytuł audycji: Ślady pamięci

Prowadzili: prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski

Data emisji: 31.10.2022 (powtórka 23.10.2023) i 21.11.2022

Godzina emisji: 17.30

mo/kor

Czytaj także

Agresja sowiecka na Polskę we wrześniu 1939 roku. Jak do niej doszło?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 18:00
- Symptomy ocieplenia stosunków między Berlinem a Moskwą pojawiły się w końcu 1938 roku, oczywiście były one niejawne. Przemówienia Hitlera i Stalina z początków 1939 roku były wyraźnymi dowodami zmiany polityki Niemiec i Związku Sowieckiego wobec siebie - mówił w Dwójce prof. Rafał Habielski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powojenna emigracja niepodległościowa o 17 września 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2022 19:07
- Na antenie Wolnej Europy stale obecne były audycje historyczne, informacyjne, ale też interwencyjne. Były próby oddziaływania, aby spowodować repatriacje, powrót Polaków z łagrów - mówił w audycji "Ślady pamięci" Andrzej Mietkowski. W programie kolejna odsłona tematu konsekwencji radzieckiej agresji na Polskę w 1939 roku. 
rozwiń zwiń