REKLAMA

Elżbieta II w archiwach Radia Wolna Europa

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2022 19:30
- Elżbieta w wieku przedmłodzieńczym była przygotowywana do objęcia stanowiska królowej i temu doświadczeniu musiała stawić czoła stosunkowo szybko - mówił w dniu pogrzebu brytyjskiej monarchini prof. Rafał Habielski.
Elżbieta II
Elżbieta IIFoto: PAP

Elżbieta urodziła się w Londynie, 21 kwietnia 1926 roku i została ochrzczona 29 maja tego samego roku w prywatnej kaplicy w Pałacu Buckingham. Następcą tronu została, gdy jej stryj Edward VIII abdykował 11 grudnia 1936 r., a jej ojciec został królem Jerzym VI. Miała wtedy 10 lat.

Swoją publiczną służbę Elżbieta zaczęła jako 14-latka, występując w nadawanej przez BBC audycji radiowej, która miała podtrzymywać na duchu dzieci ewakuowane za granicę z powodu wojny. Pod koniec konfliktu zaangażowała się też bardziej bezpośrednio w wysiłek wojenny, służąc w kobiecej Pomocniczej Służbie Terytorialnej, gdzie przeszła przeszkolenie jako kierowca ciężarówki i mechanik.

Obowiązek i wyzwanie

W wieku niespełna 26 lat Elżbieta została królową Wielkiej Brytanii, sześciu innych niepodległych państw Wspólnoty Narodów oraz kilkunastu kolonii i protektoratów na wszystkich kontynentach. Koronowano ją 2 czerwca 1953 roku w opactwie westminsterskim. - Bierze ten obowiązek na siebie, ze świadomością tego, jakim wyzwaniom będzie musiała sprostać - podkreślił Rafał Habielski.

Relacja RWE

Koronację śledził w Londynie Tadeusz Nowakowski z RWE, który w komentarzu do wydarzenia mówił o nowej erze elżbietańskiej. - Dla Radia Wolna Europa to było przedsięwzięcie technologiczne co niemiara - podkreślił Andrzej Mietkowski.

Rodzina królewska

Jeszcze przed wojną, mając 13 lat, poznała swojego przyszłego męża, grecko-duńskiego księcia Filipa, który służył w brytyjskiej marynarce wojennej. Ślub, który odbył się w listopadzie 1947 roku w opactwie westminsterskim, śledziło przez radio 200 mln osób na całym świecie. Rok po ślubie urodził się pierwszy syn Elżbiety i Filipa, książę Karol, w 1950 roku - księżniczka Anna, 1960 roku - książę Andrzej, a w 1964 roku książę Edward. 

Kiedy Elżbieta II wstąpiła na tron, Związkiem Radzieckim, Chinami i Stanami Zjednoczonymi kierowali odpowiednio Józef Stalin, Mao Zedong i Harry Truman, a Winston Churchill był premierem Wielkiej Brytanii.

Posłuchaj
28:27 Ślady pamięci Dwójka 19 wrzesień 2022 17_29_44.mp3 Elżbieta II w archiwach RWE (Ślady pamięci/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Ślady pamięci

Prowadzili: prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski

Data emisji: 19.09.2022

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

"Kształtowała sumienia". Politycy wspominają królową Elżbietę II

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2022 10:53
- Królowa Elżbieta II pracowała do samego końca, więcej wymagała od siebie niż od innych. Nie kształtowała polityki, ale sumienia - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Sachajko (Polskie Sprawy). Gośćmi byli również Tomasz Rzymkowski (PiS), Marek Sawicki (PSL) i Paweł Kowal (KO).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziedzictwo Elżbiety II. Dr Piotr Ney: dziękuję Bogu za przykład jej życia

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2022 12:49
- Królowa dała Wielkiej Brytanii poczucie stabilności, trwałości i stoicyzmu - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Ney (brytyjski analityk i ekonomista). 
rozwiń zwiń