Kotły - nieodzowny element orkiestry

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2022 10:00
W audycji z cyklu "Karnawał instrumentów" Łukasz Borowicz ponownie wprowadził nas w świat kotłów.
Kotły wykorzystują dziś nie tylko orkiestry symfoniczne i marszowe, ale również zespoły rockowe
Kotły wykorzystują dziś nie tylko orkiestry symfoniczne i marszowe, ale również zespoły rockoweFoto: furtseff/Shutterstock

Kotły (wł. timpani) to instrument perkusyjny z rodziny membranofonów. Składa się z błony zwanej membraną, rozpiętej ponad korpusem w kształcie misy, zwyczajowo wykonanym z miedzi. Muzyk grający na kotłach (kotlista) wydobywa z nich dźwięk, uderzając w naciąg instrumentu odpowiednią pałką z wykończeniem filcowym. Inaczej niż w większości bębnów, kotły wydają dźwięk o określonej wysokości, możliwe jest zatem ich strojenie. Z formy instrumentu wojskowego kotły wyewoluowały do postaci nieodzownego elementu orkiestry symfonicznej już w XVIII wieku.

 - Czy Hektor Berlioz pisząc swoje Requiem op. 5 przesadził? Ile kotłów może zmieścić się na estradzie filharmonicznej? Czy są jakieś limity? Co ze spuścizną Berlioza zrobiły następne pokolenia kompozytorów? Jak sobie z tym wszystkim radzić? O tym w kolejnym odcinku opowieści o kotłach, o timpani, w "Karnawale instrumentów" - zapraszał prowadzący Łukasz Borowicz.

***

Dlaczego utwory jednych kompozytorów brzmią lepiej od utworów innych twórców? Na czym polega instrumentacja?

W audycji "Karnawał instrumentów" przyglądamy się tajnikom sztuki pisania na instrumenty, a punktem wyjścia są opowieści o wszystkich instrumentach orkiestry symfonicznej - opowieści słowne i czysto muzyczne.

Do świata Christopha Willibalda Glucka, Hektora Berlioza, Johanna Straussa i wielu innych mistrzów instrumentacji w każdy piątek w Programie 2 Polskiego Radia zaprasza Łukasz Borowicz.


Posłuchaj
60:24 2022_03_18 21_59_29_PR2_Karnawał_instrumentów.mp3 Kotły - nieodzowny element orkiestry (Karnawał instrumentów/Dwójka)

 

Zobacz zapowiedź:


***

Tytuł audycji: Karnawał instrumentów

Prowadził: Łukasz Borowicz

Data emisji: 18.03.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Ptasie trele w partyturze [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2022 11:23
Zanim ludzie zaczęli śpiewać i komponować – robiły to już ptaki. Nie dla przyjemności, a najczęściej w celu zwabienia dorodnej samicy i zapewnienia sobie licznego potomstwa. A kompozytorzy podsłuchiwali. Co z tego wyszło? Zapraszamy do słuchania i oglądania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Utwory na wiele orkiestr

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 23:00
Co zrobić, gdy mamy do dyspozycji więcej niż jedną znakomitą orkiestrę? Napisać utwór na dwie, trzy, a może na cztery orkiestry? Czy jest to możliwe? Jak to robiono? Kto takie utwory komponował? O tym rozmawialiśmy w audycji "Karnawał instrumentów".
rozwiń zwiń