Ottorino Respighi i dziwne "Concerto gregoriano"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2023 11:04
Jeśli ktoś na zadane pytanie: czy Ottorino Respighi skomponował koncert skrzypcowy, odpowiedziałby: nie, nie skomponował - można jednak zaryzykować stwierdzenie, że w jakimś sensie ma rację, bo Concerto gregoriano na skrzypce i orkiestrę jest utworem na tyle oryginalnym, na tyle dziwnym i na tyle wymykającym się standardowym kryteriom, że można dyskutować w ogóle, czym on jest. Tej sprawie przyjrzeliśmy się w "Karnawale instrumentów".
Czy Ottorino Respighi skomponował koncert skrzypcowy?
Czy Ottorino Respighi skomponował koncert skrzypcowy?Foto: Shutterstock/Serge Ka

W programie usłyszeliśmy:

Ottorino Respighi - Concerto gregoriano

wykonawcy: Takako Nishizaki (skrzypce), Singapore Symphony Orchestra, dyr. Hoey Choo (wyd. Marco Polo 1984)

***

W poprzednim odcinku słuchaliśmy II Koncertu skrzypcowego Bohuslava Martinů, który stworzył sześć symfonii, piętnaście oper, kilkanaście baletów, niezliczoną ilość stronic fantastycznej muzyki kameralnej. Wielki czeski kompozytor Bohuslav Martinů to w jakimś sensie ciągle kompozytor nieodkryty, nieznany, za mało wykonywany w Polsce. Posłuchaj audycji >>>>

***

Dlaczego utwory jednych kompozytorów brzmią lepiej od utworów innych twórców? Czym jest i na czym polega instrumentacja?

W audycji "Karnawał instrumentów" przyglądamy się tajnikom sztuki pisania na instrumenty, a punktem wyjścia są opowieści o wszystkich instrumentach orkiestry symfonicznej - opowieści słowne i czysto muzyczne.

Do świata Glucka, Berlioza, Straussa i wielu innych mistrzów instrumentacji zaprasza Łukasz Borowicz.


Posłuchaj
57:23 2023_02_24 22_00_48_PR2_Karnawal_instrumentow.mp3 Ottorino Respighi i dziwne "Concerto gregoriano" (Karnawał instrumentów/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Karnawał instrumentów

Prowadził: Łukasz Borowicz

Data emisji: 24.02.2023

Godzina emisji: 22.00

uk


Czytaj także

Łukasz Borowicz: jestem współakuszerem przypomnień muzyki polskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2022 09:15
- Podróżując po Polsce, rozmawiając z melomanami, muzykami orkiestr, kładziemy nacisk na to, jak ważna jest rola edukacji i docierania z muzyką, transmisjami ze świata, transmisjami operowymi, koncertowymi, muzyką nową i najnowszą. To są fantastyczne rzeczy i trzeba je wspierać i o nich mówić - mówił w Dwójce maestro Łukasz Borowicz. Dyrygent został laureatem tegorocznej Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Berlioz, Bruch i Vieuxtemps. W poszukiwaniu wspólnego mianownika

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2023 08:00
- Przed nami wiele muzyki z pozoru odległej od siebie: opera "Benvenuto Cellini" Hectora Berlioza, utwór "Reverie et caprice" na skrzypce i orkiestrę także Hectora Berlioza oraz Jascha Heifetz spoglądający z okładki płyty z muzyką Brucha i Vieuxtemps - tak na swoją audycję zapraszał Łukasz Borowicz.
rozwiń zwiń