Nagrody Mediów Publicznych 2022. Łukasz Borowicz: dla mnie media publiczne to radiowa Dwójka

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 11:59
- Program 2 Polskiego Radia oferuje wszystko to, co mnie interesuje: muzykę, czyli nagrania i transmisje oraz retransmisje koncertów, nieprawdopodobne zasoby archiwalne, ale także przede wszystkim możliwość spotkania się z pracą, którą oferują na co dzień zespoły artystyczne i pracownicy Polskiego Radia: reżyserzy dźwięku czy redaktorzy - mówił podczas poniedziałkowej (5.12) Gali Nagród Mediów Publicznych Łukasz Borowicz, laureat wyróżnienia w kategorii Muzyka.
Dyrygent Łukasz Borowicz podczas uroczystej Gali Nagród Mediów Publicznych w Warszawie
Dyrygent Łukasz Borowicz podczas uroczystej Gali Nagród Mediów Publicznych w WarszawieFoto: Marcin Obara/PAP
  • Łukasz Borowicz otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych za promocję polskiej muzyki za granicą oraz za inicjatywy koncertowe i wydawnicze, które przywracają zapomniane dzieła polskiej literatury symfonicznej i operowej.
  • W skład Kapituły, która wyłoniła tegorocznego laureata w kategorii Muzyka, weszły wybitne postaci świata kultury - Piotr Beczała, Józef Skrzek, Kasia Moś, Krzysztof Herdzin i Krzysztof Ścierański.
  • Pozostałe Nagrody otrzymali: prof. Andrzej Zybertowicz (Słowo), Maria Dłużewska (Obraz) i Leszek Długosz (Idea).

Maestro Łukasz Borowicz jest utytułowanym dyrygentem, szefem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i dyrektorem muzycznym Filharmonii Poznańskiej oraz I dyrygentem gościnnym Filharmonii Krakowskiej. Od ponad 20 lat jest również związany z Polskim Radiem.

- Najpierw współpracowałem z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. To fenomenalny zespół, od którego miałem zaszczyt mnóstwo się nauczyć i uczestniczyć przy powstawaniu nagrań i kreacji koncertowych. Była też oczywiście Polska Orkiestra Radiowa i osiem lat wspólnej pracy artystycznej - wymieniał Łukasz Borowicz, który co tydzień w piątek spotyka się ze słuchaczami Dwójki w swojej autorskiej audycji "Karnawał instrumentów".

"Wybór trafiony w dziesiątkę"

Kapituła Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka, jak przyznał jej przewodniczący Krzysztof Herdzin, nie miała łatwego zadania. - Cała trójka nominowanych reprezentuje zupełnie inny rodzaj uprawianej sztuki. To są rzeczy trudne do jednoznacznego kategoryzowania i niełatwo przyjąć wspólne kryteria. W związku z tym skupiliśmy się na tym, żeby ocenić działanie nominata, które służyłoby promocji polskiej kultury poza granicami naszego kraju. A także takie działanie, które jest wielką zasługą Łukasza Borowicza, czyli sięganie po nieco zapomniane arcydzieła, by pielęgnować naszą tradycję - tłumaczył szef kapituły.

O laureacie Krzysztof Herdzin powiedział, że jest dyrygentem niezwykle aktywnym i pracowitym. - Z jego pokolenia nie wiem, czy ktokolwiek ma taką pasję, iskrę bożą jak Łukasz Borowicz. Na pewno wymagało to z naszej strony zauważenia i odpowiedniego docenienia. Uważam, że jest to wybór trafiony w dziesiątkę.

Dwójka na rozdaniu nagród

Podczas uroczystej Gali Nagród Mediów Publicznych w Warszawie Aldona Łoniewska-Wołłk rozmawiała również z laureatką Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Obraz - Marią Dłużewską - i przewodniczącym Rady Mediów Narodowych Krzysztofem Czabańskim.

Posłuchaj
07:41 Dwojka 2022_12_06-08-07-57.mp3 Relacja z uroczystej Gali Nagród Mediów Publicznych w Warszawie (Poranek Dwójki) 

Oprócz statuetki zwycięzcy nagród otrzymali 100 tys. zł.

ZOBACZ WYWIAD Z LAUREATEM NAGRODY MEDIÓW PUBLICZNYCH 2022 W KATEGORII MUZYKA: 

[YouTube/Polskie Radio]

***

Przygotowała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Data emisji: 6.12.2022

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

pg/kor

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Krzysztof Czabański: polska kultura dysponuje wspaniałymi twórcami

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 21:35
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański powiedział po gali Nagród Mediów Publicznych, że polska kultura dysponuje wspaniałymi twórcami. Po raz kolejny nagrodzono ich w trzech kategoriach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Prezes Polskiego Radia: talent Łukasza Borowicza jest radością dla słuchaczy

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 06:57
Dyrygent Łukasz Borowicz otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. W tej dziedzinie wyróżnienie przyznało Polskie Radio. - Jego muzyczny talent jest doskonały, jest wielką radością dla słuchaczy - mówiła prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Łukasz Borowicz: polska muzyka jest obecna w radiofoniach i kolekcjach

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 06:56
- Bardzo się cieszę, że Orkiestra Polskiego Radia dalej nagrywa i powstają kolejne nagrania - powiedział Polskiemu Radiu Łukasz Borowicz, tegoroczny laureat Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka, który zarejestrował dla Polskiego Radia blisko 800 utworów. - Muzyka polska cieszy się dużym zainteresowaniem, to są nagrania, które wciąż są obecne i w radiofoniach, i w kolekcjach melomanów - podkreślił.
rozwiń zwiń