"Zostało z uczty bogów". Podróż po bezkresnych stepach

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 13:52
W cyklu "Literacka sjesta" prezentowaliśmy fragmenty powieści Igora Newerly'ego "Zostało z uczty bogów" w interpretacji Krzysztofa Kołbasiuka. To fascynująca podróż po Rosji czasów wojny i rewolucji. 
Igor Newerly
Igor NewerlyFoto: PAP/Stanisław Czarnogórski

maszyna pisarz 1200.jpg
Literacki portret Igora Newerlego

Newerly, który pochodził z rodziny polsko-rosyjskiej trafia do położonej w głębi kraju Penzy. Potem ruszy jednak w podróż po bezkresnych stepach, gdzie będzie świadkiem masakr, bitew i licznych zwrotów politycznych typowych dla wojny domowej.

"Zostało z uczty bogów" to autobiograficzna powieść przedstawiająca dzieciństwo i młodość autora, od narodzin w Białowieży, lata spędzone w Jabłonnie, po kolejne etapy życia w Rosji. Rzecz kończy się wraz z nielegalnym przekroczeniem granicy radziecko-polskiej na rzece Horyń. 

Igor Newerly prozaik, autor powieści i opowiadań, a także słuchowisk radiowych i scenariuszy filmowych. Urodził się 24 marca 1903 roku w Białowieży, zmarł 19 października 1987 w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Literacka sjesta

Data emisji: 25.10-19.11.2021

Godzina emisji: 15.00

Zobacz więcej na temat: Igor Newerly Dwójka

Czytaj także

Igor Newerly. "Trzeba pisać o tym, co się zna"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 05:40
19 października 1987 roku zmarł Igor Newerly, pisarz, pedagog, społecznik. Autor m.in. "Chłopca z Salskich Stepów" i "Pamiętnika z celulozy". W swojej prozie opierał na życiowych doświadczeniach - czasami tych, które przyniósł mu los, czasami natomiast specjalnie zaaranżowanych. 
rozwiń zwiń