"Anna Karenina" w historycznej interpretacji Mieczysława Voita

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 08:25
"Anna Karenina" Lwa Tołstoja od 20 stycznia w cyklu "Literacka sjesta". Powieści słuchamy w zarejestrowanej w 1984 roku interpretacji Mieczysława Voita - znakomitego aktora teatralnego i filmowego, którego 30. rocznica śmierci przypada 31 stycznia.
Rosyjska aktorka Tatjana Samojłowa jako Anna Karenina (pocztówka)
Rosyjska aktorka Tatjana Samojłowa jako Anna Karenina (pocztówka)Foto: Shutterstock/Tanya Kalian

Lew Tołstoj po raz pierwszy opublikował monumentalną powieść "Anna Karenina" w latach 1875–1877, po polsku ukazała się około 20 lat później. Melodramat i znakomita powieść psychologiczna zarazem, wciąż fascynuje i pobudza wyobraźnię czytelników na całym świecie.

Na przestrzeni lat powstało kilkanaście ekranizacji powieści, a bohaterka ożywiana jest za każdym razem w nowych interpretacjach. W rolę Anny Kareniny w adaptacjach filmowych wcielały się znakomite aktorki, choćby Greta Garbo, Sophie Marceau czy Keira Knigthley.

Lew Tołstoj – myśliciel blisko ludzi
tołstoj.jpg
Lew Tołstoj – myśliciel blisko ludzi

Powieść otwiera jedno z najbardziej znanych w literaturze światowej zdań: "Wszystkie szczęśliwe rodziny są do siebie podobne, każda nieszczęśliwa rodzina jest nieszczęśliwa na swój sposób".

Tytułową bohaterką jest Anna Arkadiewna Karenina, z domu księżniczka Obłońska - młoda kobieta, która wiedzie dostatnie, wygodne i dość nudne życie u boku o 20 lat starszego męża, który piastuje wysoki urząd w Petersburgu. Jej największą radością jest syn - ośmioletni Sierioża. Nieoczekiwaną namiętność przynosi spotkanie z hrabią Aleksym Wrońskim, który jest przeciwieństwem jej poważnego męża o konserwatywnych poglądach. 

Obok rozgrywa się jeszcze kilka historii małżeńskich, z których każda ma swoje punkty zwrotne. A wszystko to w środowisku rosyjskiej arystokracji drugiej połowy XIX wieku, lubiącej przepych i splendor, które Tołstoj znakomicie umiał odmalować.

***

Na "Literacką sjestę" zapraszaliśmy od poniedziałku do piątku w godz. 15.00-15.15. 

Czytaj także

Lew Tołstoj – myśliciel blisko ludzi

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 06:00
– Był ekscentryczny, a ta ekscentryczność brała się z przekonania, że wszystko jest całkiem inaczej niż ludzie sądzą, i że tylko on jeden, hrabia Lew Tołstoj, ma rację – mówił o rosyjskim pisarzu krytyk literacki i filmowy, Jan Gondowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksander Puszkin. Poezje, namiętności i pistolety

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2023 05:40
Dla Rosjan jest tym, kim dla Polaków stał się Mickiewicz. Jeden z najwybitniejszych pisarzy rosyjskiego romantyzmu słynął nie tylko z przełomowych dokonań literackich, lecz także z radykalnych poglądów, podbojów miłosnych i upodobania do pojedynków, co bardzo źle się dla niego skończyło.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literackie pejzaże Rosji

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 18:38
Co ma do zaoferowania literatura rosyjska w długie, zimowe wieczory? Czy warto sięgać po klasykę czy lepiej odkrywać nowe horyzonty rosyjskiej powieści? Na te i inne pytania w "Literackich witaminach" odpowiedziała Agnieszka Lubomira Piotrowska - tłumaczka, znawczyni teatru i kultury Rosji.
rozwiń zwiń