REKLAMA

Literackie pejzaże Rosji

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 18:38
Co ma do zaoferowania literatura rosyjska w długie, zimowe wieczory? Czy warto sięgać po klasykę czy lepiej odkrywać nowe horyzonty rosyjskiej powieści? Na te i inne pytania w "Literackich witaminach" odpowiedziała Agnieszka Lubomira Piotrowska - tłumaczka, znawczyni teatru i kultury Rosji.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Vlad Sokolovsky

Posłuchaj
07:58 Literackie witaminy 2021_01_18-16-45-11.mp3 Rozmowa z Agnieszką Lubomirą Piotrowską o klasycznej i współczesnej literaturze rosyjskiej (Literackie Witaminy/Dwójka)

 

Agnieszka Lubomira Piotrowska jest kuratorką projektów teatralnych w Polsce i Rosji, autorką antologii dramatów Antona Czechowa, a także zasiadała w jury Rosyjskiej Nagrody Literackiej NOS, która jak sama mówi: "poszukuje książek będących wyrazem, jakiegoś nowego spojrzenia na społeczeństwo, ale także nowego języka do jego opisu".

We współpracy z Agnieszką Glińską i Teatrem Starym w Krakowie zorganizowała czytanie dramatów Czechowa, których lekturę polecała również słuchaczom "Literackich witamin".

- Kiedy tak czytamy dramat po dramacie, to mamy poczucie, że przeglądamy jakąś wielką sagę o mieszczanach, o inteligencji rosyjskiej, a także o nas samych, bo Czechow niezwykle ciekawie pokazuje psychologię człowieka - mówiła Agnieszka Lubomira Piotrowska.

Uniwersalność i ponadczasowość dramatów Antona Czechowa wyraża się właśnie w umiejętności opisania psychologii ludzkiej. - To jest cecha wielkich twórców - opisać człowieka tak, że ten opis jest zawsze aktualny. To jest niesamowite, że zagłębiając się w Czechowa stwierdzamy, że człowiek przez 120 lat zupełnie się nie zmienił i w podobnych sytuacjach podobnie reaguje na zdradę, na miłość, na ból - mówiła tłumaczka.

"Dramaty" Anton Czechow Tłumacze:Agnieszka Lubomira Piotrowska "Mój przekład nie jest (i nie może być) ostateczny. Nie...

Opublikowany przez Bajbuk Sobota, 11 stycznia 2020


We współczesnej literaturze rosyjskiej widać tendencje do komentowania bieżących problemów społecznych, rozkwit produkcji fan-fiction, a także wzrost znaczenia literatek. Spośród szerokiego wachlarza możliwości, ekspertka poleciła powieść Władimira Sorokina "Zamieć", której świat przedstawiony idealnie wpasowuje się w styczniowy, zimowy krajobraz.

- "Zamieć" to na poły baśniowa, na poły realistyczna powieść o doktorze Garinie, który musi dotrzeć pomimo zawiei i zamieci śnieżnej do wsi ogarniętej epidemią - opowiadała Agnieszka Lubomira Piotrowska.

Choć fabuła wskazuje na schyłek XXI wieku to widać w niej połączenie sposobu życia XIX wieku i charakteru nowego średniowiecza z nowoczesnymi gadżetami. Baśniowe oblicze powieści umieszcza na drodze doktora Garina liliputów i wielkoludów, zarówno w świecie ludzi, jak i zwierząt. Wszystko w mroźnym, zimowym krajobrazie. 

- Śledzimy razem z  narratorem i doktorem te śnieżne zawieje, te przepiękne krajobrazy mroźne i ludzi mieszkających na odludziach rosyjskich w domkach całkowicie zasypanych śniegiem - podsumowuje tłumaczka.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Agnieszka Lubomira Piotrowska (tłumaczka, znawczyni teatru i kultury Rosji)

Data: 18.01.2021

Godz. emisji: 16.45

Czytaj także

"Mistrz i Małgorzata". Arcydzieło znów po polsku

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2016 19:00
Gośćmi audycji "Wybieram Dwójkę" byli Leokadia, Grzegorz i Igor Przebindowie, autorzy nowego przekładu słynnej powieści Michaiła Bułhakowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksander Puszkin. Poezje, namiętności i pistolety

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2022 05:40
Dla Rosjan jest tym, kim dla Polaków stał się Mickiewicz. Jeden z najwybitniejszych pisarzy rosyjskiego romantyzmu słynął nie tylko z przełomowych dokonań literackich, lecz także z radykalnych poglądów, podbojów miłosnych i upodobania do pojedynków, co bardzo źle się dla niego skończyło.
rozwiń zwiń