Lidia Grychtołówna: pianista to dziś ryzykowny zawód

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 17:00
- Jestem typem nie radiowym, nie płytowym, ale właśnie estradowym. Dlatego prawie nie ma moich płyt, kiedy mi to proponowano, odpowiadałam, że lubię publiczność i jej potrzebuję, ona mnie inspiruje - mówiła na antenie Dwójki Lidia Grychtołówna, wyróżniona tytułem laureata za zajęcie VII miejsca na V Konkursie Chopinowskim w 1955 roku.
Lidia Grychtołówna
Lidia GrychtołównaFoto: Róża Światczyńska/PR2

Posłuchaj
118:25 2021_10_02 15_00_07_PR2_Dwie_do_setki.mp3 Konkurs Chopinowski we wspomnieniach jego uczestników (Dwie do setki)

W przeddzień rozpoczęcia przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego, w audycji "Dwie do setki", która wróciła na antenę po wakacyjnej przerwie, nie sposób pominąć temat. Tym razem spojrzeliśmy na to niezwykłe święto przez pryzmat wspomnień pianistów biorących w udział w konkursowych zmaganiach.


Seong-Jin Cho 1200.JPG
Nadzwyczajny Koncert Inauguracyjny XVIII Konkursu Chopinowskiego

Lidia Grychtołówna wspominała zmagania pianistów z konkursów w 1949 i 1955 roku. - Wtedy jury było szalenie rozbudowane, liczyło około 30 osób. Przed konkursami trwały kilkutygodniowe obozy kondycyjne z przesłuchaniami kandydatów, a w sumie do konkursu przystąpiło 8 osób. Moim zdaniem wystarczy recital i koncert z orkiestrą, wtedy już wiadomo, czy ktoś umie grać Chopina czy nie. Nie potrzeba trzech czy czterech etapów, jak było na jednym z konkursów w latach 60. - mówiła Lidia Grychtołówna. 

Konkurs zgodnie z cyklem 5-letnim powinien odbyć się w roku 1954, jednak został przesunięty o rok, aby mógł się odbyć w nowo odbudowanej Filharmonii Narodowej. - Przygotowania do tamtego konkursu trwały do ostatniej chwili, do budynku wchodziło się jeszcze po piasku - podkreśliła pianistka.

Czytaj też:

Dyrektor Dwójki: oddajemy antenę wydarzeniom w Filharmonii Narodowej

"Wielka gra. Rzecz o Konkursach Chopinowskich"

Według gościa Dwójki uczestnictwo w konkursie w tamtych czasach było czymś w rodzaju trampoliny do dalszej kariery. - Nie wiem, czy nadal tak jest. Po pierwsze obecnie jest wielu świetnych pedagogów, których wówczas brakowało. Nie było tak wielu konkursów, dzięki którym potem występowali na koncertach, ale i z tym bywa różnie. Jest to w tej chwili ryzykowny zawód, nawet jeśli się ma duży talent, nie sposób dawać koncertów codziennie, a na konkursach liczą się najważniejsze nagrody. 

Lidia Grychtołówna przypomniała, że Konkurs Chopinowski nie był jedynym na jej drodze artystycznej. - Rok później dostałam bardzo dobrą nagrodę na konkursie Schumanna w Berlinie, potem także nagrody na konkursach w Rio de Janeiro i Bolzano. Te cztery nagrody zaważyły na tym, że dużo koncertowałam prawie wszędzie, może oprócz Afryki. 

XVIII Konkurs Chopinowski - serwis specjalny >>>>

Przez lata Konkurs się zmieniał. W audycji również posłuchaliśmy, jak wspominały swój udział w nim kolejne generacje artystów: Janusz Olejniczak – laureat z 1970 roku, Magdalena Lisak – laureatka z 1995 roku czy Jacek Kortus – z 2005 roku.

W audycji przypomnieliśmy wypowiedzi zachowane w Archiwach Polskiego Radia i posłuchaliśmy muzyki Fryderyka Chopina w interpretacjach polskich finalistów różnych generacji.

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Monika Zając i Jakub Kukla

Data emisji: 2.10.2021

Godzina emisji: 15.00

mo

Czytaj także

Dyrektor Dwójki: oddajemy antenę wydarzeniom w Filharmonii Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 13:00
- Będziemy w Filharmonii, począwszy od uroczystego sobotniego koncertu, otwierającego XVIII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski. A od niedzieli, od godz. 10.00 do 14.00 oraz od 17.00 do 22.00 – przesłuchania z komentarzami. I na tym nie poprzestajemy, bo dla wszystkich, którzy nie będą mieli okazji śledzić przesłuchań konkursowych, będzie powtórzenie w nocy. A więc Chopin przed południem, po południu i nocą - mówiła dyrektor Dwójki Małgorzata Małaszko-Stasiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkurs Chopinowski w Polskim Radiu - transmisje i serwis multimedialny

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 07:29
W Warszawie trwa XVIII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski. Polskie Radio, patron medialny wydarzenia, zaprasza na relacje, wywiady oraz na bezpośrednie transmisje z przesłuchań oraz koncertów specjalnych.
rozwiń zwiń