Eliminacje do Konkursu Chopinowskiego. "Kilkoro pianistów, nie wiedzieć czemu, zostało pominiętych przez jury"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2021 17:28
- To jest problem wszystkich konkursów. Zawsze znajdą się pianiści, którzy bardzo się nam podobają, a którzy z jakiś niewytłumaczalnych powodów nie znajdują się w gronie zakwalifikowanych. Tym razem też było kilka takich przypadków - tak Róża Światczyńska podsumowywała w swojej audycji zakończone w piątek (23.07) eliminacje do XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shuttesrstock/LOVEs LAND

Posłuchaj
37:58 Dwójka chopin osobisty 25.07.2021.mp3 Eliminacje do XVIII Konkursu Chopinowskiego - podsumowanie (Chopin osobisty/Dwójka) 
Joanna Goranko 1200.jpg
Wyniki eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego

Od 12 lipca 151 pianistów z całego świata współzawodniczyło w eliminacjach do Konkursu Chopinowskiego. Z tego grona jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowy-Zydroń wybrało grupę 87 pianistów zakwalifikowanych do I etapu. To 22 Chińczyków, 16 Polaków, 14 Japończyków, 7 obywateli Korei Południowej, 6 Włochów, a także reprezentanci Armenii, Chińskiego Tajpej, Kanady, Kuby, Łotwy, Tajlandii, USA, Wielkiej Brytanii i Wietnamu.

W gronie zakwalifikowanych (bez udziału w eliminacjach) jest także 9 pianistów będących laureatami innych ważnych konkursów pianistycznych. Aż pięcioro z nich to Polacy.

Eliminacje do XVII Konkursu Chopinowskiego w Dwójce >>>

Katarzyna Popowa-Zydroń 1200.jpg
Prof. Popowa-Zydroń: pod koniec eliminacji napięcie było już bardzo wysokie

Ze względu na pandemię XVIII Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina został przełożony o rok. Jego inauguracja zaplanowana jest na 2 października tego roku. Długo wyczekiwane eliminacje rozpoczęły się 12 lipca w Filharmonii Narodowej w Warszawie i transmitowane były na stronie internetowej Programu 2 Polskiego Radia (transmisja dzięki uprzejmości Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina). 

Przez 12 dni, podczas eliminacyjnych sesji przesłuchań, młodzi artyści prezentowali przygotowany przez siebie program w dwóch etapach dziennych: porannym (od godz. 10.00) i wieczornym (początek o godz. 17.00).

W jury zasiadali wybitni pianiści i pedagodzy, należący do elity światowej chopinistyki: Philippe Giusiano, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, Wojciech Świtała, Dina Yoffe, Ludmil Angelov, Alberto Nosè, Marta Sosińska-Janczewska, Stefan Wojtas, a także znawca życia i twórczości Fryderyka Chopina John Rink.

Organizatorem XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. 

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 25.07.2021

Godzina emisji: 15.00

pg

Czytaj także

Eliminacje do XVIII Konkursu Chopinowskiego. Relacja z wyboru fortepianów [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 11:00
12 lipca rozpoczęły się Eliminacje do XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, podczas których 152 pianistów z całego świata współzawodniczy o zakwalifikowanie do I etapu konkursu. Zmagania młodych artystów, które potrwają do 23 lipca, można oglądać dzięki transmisji wideo na stronie Programu 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eliminacje do XVIII Konkursu Chopinowskiego. "Pianistom towarzyszą olbrzymie emocje"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 09:00
- Od samego początku najważniejsi są artyści. Już teraz składamy im hołd, zwłaszcza w tym trudnym czasie, bo dla wielu to pierwszy moment od ponad roku, kiedy będą mogli wystąpić przed publicznością - mówił dr Artur Szklener o rozpoczynających się eliminacjach do XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Zmagania młodych artystów, które potrwają do 23 lipca, będzie można oglądać dzięki transmisji wideo na stronie radiowej Dwójki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Paleczny: jako pianista dokładnie czuję to, co oni czują

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 21:20
- Mając takie utwory, jakie prezentują wszyscy uczestnicy: nokturn, mazurki, etiudy i większa forma muzyczna, mamy pełną sylwetkę pianistyczną, osobowość i muzykalność danego artysty - mówił w Dwójce prof. Piotr Paleczny, członek jury XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. 
rozwiń zwiń