Jan Ptaszyn Wróblewski: Andrzej Trzaskowski był osobistością polskiego jazzu

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2023 17:00
Był jednym z najlepiej wykształconych muzyków, erudytą, bezkompromisowym zwolennikiem awangardy i twórczości. Bohaterem tego wydania audycji "Dwie do setki" była legenda polskiego jazzu, kompozytor, pianista, dyrygent, publicysta i krytyk muzyczny - Andrzej Trzaskowski. 
Fragment okładki płyty Andrzej Trzaskowski
Fragment okładki płyty "Andrzej Trzaskowski”Foto: PR/materiały promocyjne

O jego twórczości, związkach z Polskim Radiem i spuściźnie opowiedział dziennikarz radiowej Dwójki Tomasz Szachowski; o muzyce filmowej z kompozycjami Andrzeja Trzaskowskiego - Andrzej Winiszewski - dyrektor artystyczny festiwalu Jazz w Filmie.

Nie zabrakło również archiwalnych nagrań.

W 2013 roku jako piąta w serii Polish Radio Jazz Archives ukazała się płyta z nagraniami formacji kierowanych przez Andrzeja Trzaskowskiego, które zarejestrowano podczas festiwalu Jazz Jamboree ’62, jak również w Studio 1 Polskiego Radia w Warszawie w tym samym roku.

Krążek zawiera sesje legendarnego zespołu The Wreckers, z którym Andrzej Trzaskowski koncertował na festiwalach w Newport i Waszyngtonie, klubach jazzowych Nowego Jorku, San Francisco i Bostonu, właśnie w roku 1962. Na płycie znajdują się również nagrania Kwintetu oraz Trio Andrzeja Trzaskowskiego.


Posłuchaj
117:23 2023_03_25 15_01_05_Dwojka_Dwie_do_setki.mp3 Jan Ptaszyn Wróblewski: Andrzej Trzaskowski był osobistością polskiego jazzu (Dwie do setki/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Jakub Jamrozek i Roch Siciński

Data emisji: 25.03.2023

Godzina emisji: 15.00

mo

Czytaj także

Andrzej Trzaskowski. Wspomnienie legendy polskiego jazzu

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2018 10:00
W "Wieczorze Płytowym" przypomnieliśmy postać kompozytora, pianisty i dyrygenta będącego zarazem pionierem jazzu w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

HAŁVVA feat. Timothée Quost w koncercie "Music of Andrzej Trzaskowski" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2022 10:00
W tej odsłonie naszego cyklu "Jazz.PL" awangardowy projekt HAŁVVA Kamila Piotrowicza i Jacka Prościńskiego zaprezentował swoją wizję kompozycji Andrzeja Trzaskowskiego. Zapraszamy do oglądania!
rozwiń zwiń