Tadeusz Strugała kończy 89 lat. "Teraz dopiero widzę, ile w życiu robiłem poza dyrygowaniem"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2024 17:50
- Ponieważ moje życie zawodowe właściwie dobiegło już końca, to mam czas na to, żeby zsumować swoje dokonania. Dochodzę do wniosku, że sporo pracowałem poza dyrygowaniem, poza koncertami i nagraniami z orkiestrami, może nie z całego świata, ale z trzydziestu różnych krajów – mówił w Dwójce maestro Tadeusz Strugała w dniu swoich 89. urodzin (10.02).
Pod batutą Tadeusza Strugały występowali wszyscy wybitni polscy soliści, a także znakomici artyści zagraniczni
Pod batutą Tadeusza Strugały występowali wszyscy wybitni polscy soliści, a także znakomici artyści zagraniczniFoto: Jakub Kaczmarczyk/PAP
  • Tadeusz Strugała - dyrygent, pianista, pedagog, oboista, animator i organizator życia muzycznego - urodził się 10 lutego 1935 roku w Katowicach.
  • Stał na czele najważniejszych orkiestr, także tych radiowych, w Polsce i za granicą. Występował na estradach niemal całej Europy, Azji, Ameryki i Australii.
  • Za swoją działalność został uhonorowany najważniejszym wyróżnieniem Polskiego Radia – Diamentową Batutą (2011).

Tadeusz Strugała urodził się 10 lutego 1935 roku. Swoje 89. urodziny świętował w audycji "Dwie do setki".

Tadeusz Strugała - tytan pracy

Nasz jubilat ukończył studia na Wydziale Teorii, Kompozycji i Dyrygentury we wrocławskiej Akademii Muzycznej, a kontynuował je w Weimarze i Wenecji. Był dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Wrocławskiej, jednocześnie piastując funkcję szefa naczelnego i artystycznego Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach.

W latach 1979-90 był zastępcą dyrektora artystycznego i stałym dyrygentem Filharmonii Narodowej w Warszawie, prowadząc równolegle Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej jako jej dyrektor artystyczny. Zajmował także stanowisko szefa artystycznego i I dyrygenta Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie. 

Dyrygowanie na pierwszym miejscu

- Dyrygowanie to była moja miłość, moje ukochanie. Wejść i czasami kilkuset osobom powiedzieć, jak mają grać ten albo tamten utwór tak, żeby to miało sens. Nie tylko, żeby było szybko i efektownie, ale również głęboko i z uczuciem - podkreślał Tadeusz Strugała, laureat Diamentowej Batuty.

Przez lata był on również związany z czołowymi polskimi festiwalami, które za jego dyrekcji przeżywały artystyczny i organizacyjny rozkwit - Festiwal Chopinowski w Dusznikach (1975-1985) oraz Festiwal Oratoryjno-Kantatowy "Wratislavia Cantans" (1968-1997). Pod jego batutą występowali wszyscy wybitni polscy soliści, a także znakomici artyści zagraniczni, m.in. Martha Argerich, Maurice André, Gina Bachauer czy John Lill.


Posłuchaj
116:10 2024_02_10 15_00_59_PR2_Dwie_do_setki.mp3 Tadeusz Strugała urodzinowo w radiowej Dwójce (Dwie do setki/Dwójka) 

W urodzinowym spotkaniu z Tadeuszem Strugałą wzięli również udział: jego żona i muzykolog Monika Strugała, skrzypek i przyjaciel Krzysztof Jakowicz oraz były student i dyrygent Marek Pijarowski

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Monika Zając i Jakub Kukla

Data emisji: 10.02.2024

Godz. emisji: 15.00

pg/pr/kormp

Czytaj także

Tadeusz Strugała: robię resúmé życia

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2015 10:36
- Byłem dyrygentem, który nie tylko dyrygował. Organizowałem, przewodniczyłem, pełniłem różnego rodzaju funkcje - przyznaje wybitny dyrygent, który obchodzi jubileusz 80. urodzin i 60. lecia pracy artystycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Strugała: przekonuję muzyków do swojej wizji

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 16:20
- Dyrygent staje przed gronem muzyków, z których każdy jest indywidualnością i ma swoją wizję wykonywanego utworu. Muszę więc zapoznać się nie tylko z obrazem partytury, która dla każdego jest taki sam. Po to, by zaistniała moja wizja kompozycji, muszę przekazać orkiestrze swoją wrażliwość, uczucia, myśli i przekonać ją do nich – mówił w Dwójce wybitny dyrygent.
rozwiń zwiń