Mieczysław Fogg - człowiek na niepogodę

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2023 17:15
- Kiedyś znana polska artystka młodego pokolenia, po kolejnej współpracy z repertuarem pradziadka, powiedziała mi tak zupełnie szczerze, że u niej w domu te piosenki były obecne, tak samo jak piosenki innych znanych artystów, które jednak po jakimś czasie zaczynały tą myszką trącić. A w słuchaniu pradziadka nawet 40 lat temu dla młodych ludzi nie było niczego obciachowego - mówił w Dwójce prawnuk Mieczysława Fogga, Michał Fogg.
Mieczysław Fogg
Mieczysław FoggFoto: PAP/Henryk Rosiak

"Oświadczam państwu, że byłem młody, jestem młody i tak długo będę młody, jak długo państwo będziecie sobie życzyć" - tymi słowami Mieczysław Fogg zakończył książkową autobiografię. Koncertował przez ponad 60 lat. Kilka pokoleń Polaków wzruszało się przy jego piosenkach o miłości i tangach śpiewanych lirycznym barytonem.

Michał Fogg podczas audycji przyznał, że jego pradziadek, wykonawca piosenki "Walc na niepogodę" to w istocie "człowiek na niepogodę". - Dziś mamy tego najlepszy przykład, przynajmniej w Warszawie. Pogoda nie rozpieszcza, a jednak piosenki pradziadka polepszają samopoczucie - mówił.

Pieśniarz Warszawy

Rodzina Foggów to stary warszawski ród, którego genealogia sięga kilkuset lat. Mieczysław przyszedł na świat 1901 roku na terenie dzisiejszej Szmulowizny na Pradze, a dzieciństwo spędził na Starym Mieście. W tamtym czasie Warszawa była miastem rosyjskojęzycznym, pod zaborem rosyjskim rozwijała się jednak znakomicie. Jak stwierdził varsavianista Tomasz Lerski, w tamtym czasie w Śródmieściu powstawało tysiąc kamienic rocznie.

- Życie tej Warszawy oparte było na szeregu konwenansów, na obyczajowości opartej z kolei na dość porządnej moralności. Miasto zamożne, miasto bogate, które eksportowało wszystko do Rosji; mieszkańcy tego miasta dorabiali się niesamowitych fortun. Nie była to Warszawa międzywojenna ogarnięta wielkim, światowym kryzysem - wyjaśniał.

Mieczysław Fogg - serwis specjalny >>>>>

Dzisiejsza stolica Polski z czasów dzieciństwa Fogga aspirowała do Wiednia i - jak powiedział nasz gość - faktycznie była do niego podobna. - To nie było miasto o aż tak wielkim rozmachu, ale jego wygląd, kostium architektoniczny, był podobny do Wiednia - mówił Tomasz Lerski.

Początki kariery

Swój talent Mieczysław Fogg pokazał światu w kościele św. Anny w Warszawie. W 1922 roku wstąpił do kościelnego chóru, a niedługo potem usłyszał go Ludwik Sempoliński i skierował na naukę śpiewu do prof. Jana Łysakowskiego, który uczył w Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina.

Poważny debiut, już jako piosenkarza, miał miejsce w 1928 roku w Chórze Dana. Występ odbył się w teatrzyku Qui Pro Quo. W 1938 roku Mieczysław Fogg debiutował jako solista, zwyciężając w ogólnopolskim plebiscycie słuchaczy Polskiego Radia.

Wojna i czasy odrodzenia

Podczas powstania warszawskiego, jako żołnierz AK, miał specjalną misję - koncertowania w powstańczych domach, szpitalach i schronach. Zagrał wtedy 104 koncerty.

W czasie II wojny światowej pomagał artystom pochodzenia żydowskiego, za co został uhonorowany po wojnie tytułem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".

Po wojnie założył przy ul. Marszałkowskiej 119 własną kawiarnię artystyczną - sygnowaną swoim nazwiskiem - Cafe Fogg. W latach 1946-1951 kierował również własną wytwórnią płyt gramofonowych Fogg Record. Obie firmy w końcu zostały jednak przejęte przez komunistyczne władze i zlikwidowane.

- Ja pradziadkowi najbardziej zawsze zazdrościłem tego, w jakich czasach przyszło mu żyć. Przeżył prawie cały ten najburzliwszy wiek - mówił Michał Fogg.

Posłuchaj
121:23 Dwojka_Dwie_do_setki_2023_02_11-15-00-06.mp3 Mieczysław Fogg - człowiek na niepogodę (Dwie do setki/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Andrzej Zieliński i Jakub Kukla

Goście: Michał Fogg (prezes Fundacji Retro, dziennikarz muzyczny, prawnuk Mieczysława Fogga), Tomasz Lerski (varsavianista, historyk, dziennikarz)

Data emisji: 11.02.2023

Godzina emisji: 15.00

mg

Czytaj także

Kazimierz Winkler: "Tych lat nie odda nikt"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 05:40
Dokładnie 102 lata temu, 23 listopada 1918 roku, urodził się w Radomiu Kazimierz Winkler. Jego nazwisko nie jest aż tak znane jak jego piosenki. Był czas, że kilkanaście z nich śpiewała cała Polska przez wiele lat... były i takie, które uznawano za największe przeboje powojennej Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mieczysław Fogg - jeden z najwspanialszych pieśniarzy minionego stulecia

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 12:30
W czasie wojny śpiewał w kawiarniach warszawskich: U Aktorek, w Swanie i Cafe Bodo, w szpitalach i na dworcu Gdańskim (wspólnie z Hanką Ordonówną) dla żołnierzy wyjeżdżających na front. Brał udział w Powstaniu Warszawskim jako starszy strzelec I Batalionu Szturmowego AK "Odwet". Dał ponad 100 koncertów dla walczących, przez co zyskał tytuł powstańczego barda. Śpiewał w schronach, szpitalach polowych i na barykadach.
rozwiń zwiń