Raphael Rogiński i Nasta Niakrasava. Muzyczny pomost między instrumentem a głosem [OGLĄDAJ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 22:00
- Tworzymy duet muzyczny spleciony z dźwięków preparowanej gitary elektrycznej i kobiecego głosu nawiązującego do tradycji - zapowiadają artyści Raphael Rogiński i Nasta Niakrasava, których usłyszeliśmy w sobotniej "Miejscówce z Dwójką". Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo z koncertu!

Oglądaj wideo:

YouTube Program 2 Polskiego Radia

Nasta Niakrasava – etnomuzykolożka, śpiewaczka. Białorusinka z Polesia mieszkająca w Polsce. Absolwentka kierunku Historia Sztuki (Mińsk) i Muzykologia (Warszawa). Łączy działalność naukowo-badawczą z działalnością artystyczną. Znana jest z wykonań muzyki tradycyjnej a capella oraz udziału w takich zespołach jak FolkRoll i Nasta Niakrasava, R.U.T.A., Jacek Kleyff. - W duecie z Raphaelem Rogińskim budujemy dźwiękowe mosty, wykorzystując moc głosu ludzkiego i instrumentów - przyznaje artystka.

Raphael Rogiński – gitarzysta, kompozytor i wykonawca, improwizator, animator kultury i badacz folkloru muzycznego. Wykształcony jazzowo i klasycznie edukację poszerzył o muzykologię i etnomuzykologię. Połączenie tych dwóch dróg jest wyznacznikiem stylu jego twórczości pod względem kompozytorskim jak i wykonawczym. Związany z kulturą żydowską, prowadzi badania nad jej zapomnianymi tradycjami, przekładając ich znaczenie na współczesność. Jest także dyrektorem artystycznym festiwali przedstawiających nową kulturę żydowską, takich jak Tikkun, Varshe, Mizrach.

Artysta gra także muzykę turecką, beduińską, afrykańską, lapońską, perską i ormiańską. Prymitywna muzyka Ameryki Północnej, blues i rock lat 60. - to kolejne inspiracje Rogińskiego, które dają o sobie znać w projektach zespołowych, jak i koncertach solo.

Raphael Rogiński niedawno był gospodarzem "Miejscówki z Dwójką", prezentując utwory na gitarę ze swojej premierowej płyty.

***

Do słuchania i oglądania "Miejscówki z Dwójką" zaprosiliśmy w sobotę (22.01) w godz. 21.30-22.00 Koncert transmitowaliśmy na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Dwójki.

Czytaj także

Masternak i Danczowska. Karnawałowo, tanecznie i nostalgicznie [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 19:30
– Nasza "Miejscówka z Dwójką" będzie, jak to w karnawale, pełna różnorodnych emocji! Będzie tanecznie, zabawnie, ale też nostalgicznie, a wszystko to w przepięknym wnętrzu Pałacu Potockich przy krakowskim Rynku – zapowiadały Oriana Masternak i Justyna Danczowska, które usłyszeliśmy i zobaczyliśmy w ostatnim wydaniu audycji (15.01). 
rozwiń zwiń