Raphael Rogiński i Nasta Niakrasava: to będzie dopiero nasz drugi wspólny koncert

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 11:11
- Można powiedzieć, że to będzie premiera naszego składu. Przygotowaliśmy specjalnie na tę okazję utwory, które zamierzamy grać w przyszłości – mówił w "Poranku Dwójki" gitarzysta Raphael Rogiński, który razem ze śpiewaczką Nastą Niakrasavą będzie gospodarzem najbliższej "Miejscówki z Dwójką" (22.01).
- W duecie z Raphaelem Rogińskim (na zdj. z prawej) budujemy dźwiękowe mosty, wykorzystując moc głosu ludzkiego i instrumentów - mówi Nasta Niakrasava (na zdj. z lewej)
- W duecie z Raphaelem Rogińskim (na zdj. z prawej) budujemy dźwiękowe mosty, wykorzystując moc głosu ludzkiego i instrumentów - mówi Nasta Niakrasava (na zdj. z lewej)Foto: PR2
  • Nasta Niakrasava i Raphael Rogiński pracują razem od niedawna.
  • Występ w "Miejscówce z Dwójką" będzie ich drugim wspólnym występem na żywo.

Nasta Niakrasava to etnomuzykolożka i śpiewaczka, mieszkająca w Polsce​ Białorusinka z Polesia. Raphael Rogiński jest gitarzystą, kompozytorem, improwizatorem oraz animatorem kultury i badaczem folkloru muzycznego.

Jak zapowiadają, ich wspólna "Miejscówka z Dwójką" będzie spleciona z dźwięków preparowanej gitary elektrycznej i kobiecego głosu nawiązującego do tradycji. - Nasz pomysł muzyczny jest bardzo bogaty w znaczenia, natomiast realizujemy go oszczędnymi środkami. Instrument Raphaela zupełnie nie brzmi jak klasyczna gitara elektryczna. Być może mój głos jest bardziej oszczędny w środkach, ale to też jest praca, którą ja sama wykonuję; pokonywanie różnych barier, stereotypów. Spotykamy się na innym zupełnie gruncie - tłumaczyła Nasta Niakrasava.

Muzyczny pomost między instrumentem a głosem

Zanim doszło do spotkania obojga artystów, zainteresowali się oni nawzajem tym, co robią. - Bardzo mi się spodobało to, jak Nasta postrzega te źródłowe rzeczy. A też w czasie pandemii akurat odkrywałem korzenie swojej rodziny i okazało się, że jej część pochodzi z Nowogródka. O tym też jest trochę cała ta historia, że żyjąc obok Białorusi, my, Polacy mamy bardzo małe pojęcie o tym, jak np. wygląda białoruski folklor, a jest to sprawa niewyobrażalnie ciekawa. Porównałbym to nawet do odkryć na miarę tych z Ameryki Południowej, czyli bardzo egzotycznych - podkreślał Raphael Rogiński.

Transmisja ich wspólnego koncertu w sobotę (22.01) o godz. 21.30 na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz – w formie streamingu wideo – na stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Dwójki

Posłuchaj
12:52 Poranek Dwójki 20.01.2022 miejscówka 20.01.mp3 Raphael Rogiński i Nasta Niakrasava przed koncertem w ramach "Miejscówki z Dwójką" (Poranek Dwójki)

Zobacz zapowiedź:

Raphael Rogiński niedawno był już gospodarzem "Miejscówki z Dwójką", prezentował utwory na gitarę ze swojej premierowej płyty.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Nasta Niakrasava (etnomuzykolożka i śpiewaczka) i Raphael Rogiński (gitarzysta, kompozytor, improwizator, animator kultury i badacz folkloru muzycznego)

Data emisji: 20.01.2022

Godzina emisji: 9.30

pg

Czytaj także

"Osty" Sutari. To synonim kobiecości

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 11:58
Sutari tworzą trzy artystki z pogranicza muzyki i teatru: Basia Songin, Kasia Kapela i Zosia Zembrzuska. Zespół zadebiutował w 2012 roku na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja", a w maju 2017 roku ukazał się ich drugi krążek "Osty". - Te same teksty śpiewały kobiety 100 lat temu. To właśnie one w te osty obrosły - mówi w Czwórce Basia Songin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z ukłonem na Wschód

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 16:05
14 stycznia świętujemy Stary Nowy Rok, czyli Nowy Rok wg kalendarza juliańskiego. To dobra okazja, by jeszcze raz pochylić się nad wschodniochrześcijańskimi zwyczajami! Wspominamy także zmarłego niedawno Ostapa Łozyńskiego - przyjaciela Polski, krzewiciela autentycznej ukraińskiej kultury ludowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O pamięci i rozpuście. Śpiewaczka Janina Pydo

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 16:05
Śpiewam już od lat. Śpiewam i śpiewam. Kiedyś nie było orkiestrów, dżejdżiejów, jak to teraz są. Były skrzypeczki, bębenek i mnie zapraszali na weselne przyśpiewki. A jak mi się uprzykrzyło, to śpiewałam po swojemu piosenki. Sama układałam. Ja, jak gdzieś żem poszła, to jak usłyszałam wieczorem piosenkę, to już się nauczyłam i rano śpiewałam. Mama z babcią mówiły: „jaki Ty masz łeb”...
rozwiń zwiń