Aleksander Tansman - barwna rocznica urodzin w Filharmonii Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 11:15
- Za każdym razem ten utwór trochę inaczej wypada. Symfonia koncertująca Aleksandra Tansmana to pozycja bardzo ciekawa - gościem "Poranka Dwójki" była Maria Machowska, skrzypaczka, ​koncertmistrzyni Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie. 
Skrzypaczka Maria Machowska
Skrzypaczka Maria MachowskaFoto: Eugeniusz Helbert/Forum
  • Filharmonia Narodowa rozpoczyna 2022 rok koncertem symfonicznym z okazji 125. rocznicy urodzin Aleksandra Tansmana.
  • Program zaproponowany przez filharmoników ma karnawałowy charakter.
  • Symfonii Koncertującej Tansmana odnajdziemy motywy mazurkowe brzmienia jazzowego big-bandu oraz motywy bluesa.

Pierwsze wydarzenie 2022 roku przygotowywane przez Filharmonię Narodową to koncert związany z wydarzeniem, które będziemy obchodzić w czerwcu, czyli 125. rocznicą urodzin Aleksandra Tansmana. W programie znalazła się muzyka nie tylko jubilata, ale także George'a Gershwina, Leonarda Bernsteina i Georgesa Bizeta.

Filharmonia Narodowa obwieszcza karnawał

- To jest bardzo radosny program jak na pierwszy koncert, który gramy po Nowym Roku, po naszym sylwestrowym koncercie filharmonicznym - podkreśliła Maria Machowska. - Biorę udział w Symfonii koncertującej Aleksandra Tansmana i to nie jest moje pierwsze podejście do tego utworu - zaznaczyła. - Graliśmy polską premierę tego utworu w Łodzi, w mieście Aleksandra Tansmana. Było 2010 roku, wtedy graliśmy z orkiestrą Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza.

Symfonia Koncertująca na kwartet fortepianowy i orkiestrę Aleksandra Tansmana, skomponowana została na zamówienie królowej Elżbiety Belgijskiej i prawykona w Brukseli podczas wspólnego koncertu dwóch cenionych kompozytorów – tym drugim był Ravel. -  Jest to pozycja bardzo ciekawa - mówiła koncertmistrzyni. - Znajdziemy tam i bluesa, i trochę jazzu, i trochę skojarzeń z muzyką filmową - opowiadała. - Trochę też jest naszego polskiego folkloru. 

Czytaj także:

Filharmonia Narodowa proponuje iście karnawałowe wejście w rok 2022, jakby na przekór trudom minionych dwóch lat w cieniu pandemii. W programie koncertu, który odbędzie się 7 stycznia usłyszymy m.in. pełną gorących rytmów Uwerturę kubańską Gershwina i Arlezjankę Bizeta na kanwie noweli Alphonse’a Daudeta, piewcy piękna i kultury Prowansji.

Posłuchaj
14:12 Poranek Dwójki 6 styczeń 2022 09_37_09.mp3 Maria Machowska, skrzypaczka, ​koncertmistrzyni Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie zaprasza na koncert z okazji urodzin Aleksandra Tansmana (Poranek Dwójki)

 

***

Maria Machowska to laureatka XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2006) oraz VI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Leopolda Mozarta w Augsburgu (2006).

Urodzona w 1987 roku skrzypaczka posiada imponujący, jak na swój młody wiek, dorobek artystyczny. Koncertowała z najtrudniejszym skrzypcowym repertuarem we wszystkich krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Japonii, Chinach i Izraelu. W latach 2008-2014 pełniła funkcję Koncertmistrza Orkiestry Sinfonia Varsovia, będąc jednocześnie wykładowcą Akademii Sinfonia Varsovia - projektu służącego doskonaleniu umiejętności przyszłego muzyka orkiestrowego. Artystka poza działalnością koncertową zajmuje się również pedagogiką - od października 2013 roku pracuje w klasie skrzypiec na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadzi również studia orkiestrowe. W grudniu 2018 otrzymała tytuł doktora sztuk muzycznych.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Maria Machowska (skrzypaczka, koncertmistrzyni Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie)

Data emisji: 5.01.2022

Godzina emisji: 9.35

Czytaj także

Jakub Jakowicz: muzyka nowa często najlepiej smakuje w otoczeniu rzeczy znanych

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 17:52
- Myślę, że to jest dobry zabieg, żeby słuchacza wciągać w nieznane utwory, jeśli są one w towarzystwie muzyki bardziej przystępnej dla ucha - mówił w Programie 2 Polskiego Radia ceniony skrzypek, który wystąpi w czwartek (4.11) w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w koncercie finałowym 2. Festiwalu Muzyki Kameralnej "Salon jesienny".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Bałdych Quintet. Wirtuoz smyczka w cyklu Jazz.PL [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 18:00
- Ten koncert moglibyśmy zatytułować "wieczór z poezją", bo jazz i poezja zawsze miały po drodze, a tym właśnie słowem – "Poetry" – Adam Bałdych zatytułował swój najnowszy album. Słowem równocześnie prostym i wieloznacznym - zapowiadał Piotr Metz koncert koncert znakomitego skrzypka i kompozytora Adama Bałdycha, który wraz ze swoim kwintetem wystąpił radiowej Dwójce w cyklu Jazz.PL.
rozwiń zwiń