REKLAMA

Wojciech Błażejczyk i muzyka strun w "Miejscówce z Dwójką" [OGLĄDAJ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2022 19:00
Tworzy zarówno muzykę akustyczną, jak i elektroakustyczną. Komponuje muzykę teatralną i filmową. W swoich utworach wykorzystuje stworzone przez siebie instrumenty: obiektofony – przedmioty codziennego użytku, których dźwięk jest przetwarzany na żywo, gestofon – instrument elektroniczny sterowany gestami, a także nietypowe instrumenty strunowe, które wykorzystuje w sposób eksperymentalny. Gospodarzem "Miejscówki z Dwójką" był Wojciech Błażejczyk.

Oglądaj wideo:

YouTube Dwójka Polskie Radio

Strunofonie to cykl eksperymentalnych utworów skomponowanych na nietypowe instrumenty strunowe – cytry, autoharfę, cymbały chińskie, valihę, bałałajkę, psałterium, banjo czy guzheng – w wykonaniu Wojciecha Błażejczyka. Część z nich pochodzi z płyty "Muzyka strun" kompozytora, wydanej przez Chopin University Press w 2022 roku.

W strunofoniach najważniejsze jest samo brzmienie strun – często preparowanych, pobudzanych do drgań za pomocą pałek, palców, smyczka, metalowych pręcików i innych obiektów. Stosując niestandardowe techniki wydobycia dźwięku i preparację można wydobyć ze strun zupełnie nieoczekiwane brzmienia i faktury dźwiękowe, zaburzając w pewnym stopniu fizykę drgań. Tymczasem, zgodnie z teorią strun w fizyce, każdy obiekt we wszechświecie, cała materia, stworzona jest z bardzo małych strun, tak małych, że nie możemy ich dostrzec, jednak ich wibracje można zaobserwować w postaci masy, grawitacji, siły magnetycznej. Tak więc różnica między człowiekiem, drzewem czy kamieniem leży tylko w ułożeniu strun i charakterze ich wibracji.

Wojciech Blażejczyk: w "Miejscówce z Dwójką" będzie dużo pięknych dźwięków >>>

***

Wojciech Błażejczyk – kompozytor, reżyser dźwięku, gitarzysta, sound designer, doktor sztuk muzycznych. Ukończył kompozycję w klasie prof. Zygmunta Krauzego oraz reżyserię dźwięku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest kierownikiem Chopin University Electronic Music Studio. Jego utwory były wykonywane na wielu festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. New Music Concerts, Warszawska Jesień, Afekt Festival, Musica Electronica Nova, Sacrum Profanum, AudioArt, przez zespoły takie jak Klangforum Wien, MusikFabrik, Polska Orkiestra Radiowa, United Instruments of Lucilin, Filharmonia Gorzowska, Hashtag Ensemble. Wydał 4 płyty monograficzne: "Muzyka strun" (Chopin University Press, 2022), "General Theory of Relativity" (2021, KAIROS), "Trash Music" (Requiem Records, 2018) i "Loopowizacje" (2013, For Tune).

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

Tworzy zarówno muzykę akustyczną, jak i elektroakustyczną, komponuje także muzykę teatralną i filmową. W swoich utworach wykorzystuje stworzone przez siebie instrumenty: obiektofony – przedmioty codziennego użytku, których dźwięk jest przetwarzany na żywo, gestofon – instrument elektroniczny sterowany gestami, a także nietypowe instrumenty strunowe, które wykorzystuje w sposób eksperymentalny.

Wojciech Błażejczyk jest także aktywnym gitarzystą. Wykonuje muzykę nową i improwizowaną na gitarze elektrycznej oraz jako wykonawca live electronics. Występował m.in. z Kawalerami Błotnymi, Intuition Orchestra, Electronishes Gluck, Adamem Pierończykiem, Agatą Zubel, Krzysztofem Knittlem, Joëlle Léandre. Jako reżyser dźwięku specjalizuje się w nagraniach i projekcji dźwięku na koncertach muzyki nowej oraz tworzeniu sound designu do filmów.

***

Na audycję z cyklu "Miejscówka z Dwójką" zaprosiliśmy w sobotę (25.06) o godz. 19.00.

Czytaj także

Duet AbsoLutes: gitara barokowa i lutnia w "Miejscówce z Dwójką" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 19:30
AbsoLutes to zespół założony przez Marię Wilgos i Klaudynę Żołnierek, lutnistki i gitarzystki, specjalizujące się w grze na historycznych odmianach tych instrumentów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Masecki i południowoamerykańska "Miejscówka z Dwójką" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2022 19:30
Marcin Masecki to jeden z najbardziej oryginalnych i wszechstronnych muzyków na polskiej scenie muzycznej. Wysłuchaliśmy jego koncertu w  "Miejscówce z Dwójką".
rozwiń zwiń