Scandicus - muzyka dawna w "Miejscówce z Dwójką" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2022 19:00
Podczas "Miejscówki z Dwójką" w wykonaniu Scandicus zabrzmiały pieśni maryjne z XIII wieku na fidel, flety podłużne, harfę romańską, citolę, lutnię, symfonię oraz instrumenty perkusyjne – riq i bendir. Zapraszamy do oglądania!

Zobacz wideo:

(You Tube Dwójki)

Scandicus to zespół muzyki dawnej, który zajmuje się wykonywaniem muzyki średniowiecznej, przede wszystkim wokalnej. W jego repertuarze znajdują się zarówno pieśni religijne, jak i świeckie. W skład instrumentarium wchodzą: fidel, flety podłużne, harfa romańska, citola, lutnia, symfonia oraz instrumenty perkusyjne – riq i bendir. 

Zespół koncertuje w całej Polsce, a także poza granicami kraju. Brał udział w festiwalach muzycznych, chętnie występuje również w muzeach i podczas uroczystości związanych z upamiętnieniem wydarzeń historycznych.

W 2008 roku Scandicus wydał nakładem wydawnictwa Multikulti płytę "Laudario di Cortona". Krążek "Bryd one brere", który ukazał się w 2013 roku pod szyldem firmy Folkers, zawiera utwory liryki świeckiej z XIII wieku. Publikacja z 2020 roku z udziałem instrumentalistów zespołu to płyta Scholi "Una Voce" z pieśniami maryjnymi, zatytułowana "Tota pulchra es". Najnowsze nagranie to monograficzny album wydany w 2021 z muzyką ze zbioru Cantigas de Santa Maria.

Scandicus przybliża muzykę średniowieczną, przykładając wagę do tego, by na nowo stała się żywa i oddziaływała na słuchaczy. W przypadku utworów religijnych zespół najchętniej sięga po pieśni spoza liturgii, których świecki, wręcz ludyczny charakter jest nieraz zaskakujący.

Tak jest również z programem koncertu podczas "Miejscówki z Dwójką". Na repertuar składają się pieśni maryjne z XIII wieku. To czas, gdy żarliwa religijność przejawia się we wzmożonym uczestnictwie świeckich w życiu Kościoła, a muzycznymi i poetyckimi wzorcami były pieśni trubadurów.

We włoskiej miejscowości Cortona działało wtedy bractwo śpiewacze Confraternita de Santa Maria delle Laude. Owocem jego działalności jest manuskrypt znany pod nazwą Laudario do Cortona. To jeden z najstarszych kodeksów zawierających pieśni religijne w języku włoskim. Koncert rozpocznie pieśń "Ave donna santissima" przeznaczona na święto Wniebowzięcia.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

Mniej więcej w tym samym czasie na dworze króla Kastylii i Leonu – Alfonsa X Mądrego – powstała kolekcja ponad 400 utworów nazywanych łącznie Cantigas de Santa Maria. Pieśni napisane w języku galicyjsko-portugalskim opisują różne cuda zdziałane przez Matkę Boską – uzdrowienia, ratowanie przed niebezpieczeństwami, głodem – oraz upominanie i przebaczanie grzesznikom ich win.

W programie znajduje się również pieśń o tanecznym charakterze z katalońskiego sanktuarium maryjnego na górze Montserrat z kodeksu Llibre Vermell z XIV wieku.

Oczywiście nie mogło zabraknąć najdawniejszej zachowanej pieśni w języku polskim z podobnego okresu. Proponujemy wysłuchanie dobrze znanej Bogurodzicy w ujęciu zgoła odmiennym od powszechnie przyjętego. Wykonawcy stronią od patosu, lecz nawiązują do modlitewnego, indywidualnego charakteru tekstu. Podkreślona została również szczególna melodyka z jej archaicznymi motywami.

Miejsce koncertu to XIII-wieczna bazylika Wniebowzięcia Matki Bożej przy pocysterskim opactwie w Rudach koło Raciborza. Ta gotycka świątynia jest najstarszym sanktuarium maryjnym na Górnym Śląsku.

***

Koncert z cyklu "Miejscówka z Dwójką" transmitowaliśmy w sobotę (13.08) w godz. 18.30-19.00. 

Zobacz więcej na temat: muzyka dawna
Czytaj także

Agata Sapiecha: muzyk powinien poruszać czułość w słuchaczu [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2022 11:55
- Dużo wiemy na temat minionych epok dzięki muzykologom, dzięki poszukiwaniom i źródłom, które odnajdujemy, i jest w nich podkreślane, żeby przekazywać uczucia, ale - nie epatować swoimi uczuciami - mówiła w audycji Cafe "Muza" skrzypaczka i multiinstrumentalistka, założycielka i dyrektorka Letniej Akademii Muzyki Dawnej Agata Sapiecha. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Muzyka w Raju. "Mieszanka rzeczy oczywistych i mniej oczywistych"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2022 17:00
– Ewoluujemy, dlatego po pandemicznej przerwie powróciliśmy do formuły, w której koncerty odbywają się nie tylko w Paradyżu, ale i w bardzo interesujących miejscowościach i ciekawych pod względem akustycznym i historycznym wnętrzach – mówił w Dwójce Cezary Zych, dyrektor artystyczny festiwalu Muzyka w Raju.
rozwiń zwiń