REKLAMA

Tomasz Mreńca i jego muzyka [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2021 21:00
- Zaprezentuję autorski materiał: utwory, które przeplatane będą improwizacjami na skrzypcach i looperze, miksowane z dźwiękami syntezatorów analogowych oraz nagraniami terenowymi – mówił Tomasz Mreńca, który był gościem sobotniej "Miejscówki z Dwójką".

YouTube Dwójka - Program 2 Polskiego Radia

1200x660_wh0wh0_1-ok.jpg
wh0wh0: hybryda poszukiwań i eksperymentów

Tomasz Mreńca urodził się w 1986 roku w Poznaniu. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Wszechstronny artysta – skrzypek, kompozytor. Twórca projektów indywidualnych i zbiorowych. Jest autorem muzyki do filmów, spektakli teatralnych, instalacji artystycznych. Tworzy przestrzenną muzykę elektroniczno-akustyczną, balansując między ambientem a muzyką eksperymentalną. Preparuje nagrane dźwięki, tworząc wyjątkowy klimat, oparty na barwach syntezatorów analogowych, skrzypiec (akustycznych i elektrycznych) oraz własnych nagraniach terenowych.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

Jest autorem trzech solowych albumów: "Echo" (Kayax, 2021), "Peak" (Nowe Nagrania, 2018) oraz debiutanckiego "Land" (For Tune, 2016). Wydawnictwa zostały ciepło przyjęte przez samych słuchaczy, jak i krytyków. Ponadto Tomasz Mreńca współpracował z Tomaszem Bednarczykiem, Bartoszem Dziadoszem, Danielem Spaleniakiem, Hanią Rani, Baaschem i Mikołajem Bugajakiem (NOON).

– Moją "miejscówką" – miejscem, do którego chcę umownie zabrać słuchacza – jest las. Nagrania łamanych liści, rozgniatanych gałęzi, szum wiatru i drzew są ważnym elementem moich kompozycji. Natura stała się moim kolejnym instrumentem, a nagrania terenowe poddaję takim samym procesom obrabiania dźwięku jak nagrania skrzypiec czy syntezatorów. Film uwiecznił moment przebywania w naturze i zbierania tych dźwięków, nocną przeprawę, która trwała od zmierzchu aż po świt – opisuje Tomasz Mreńca.

– Do tego projektu zaprosiłem Mikołaja Bugajaka (Noon), który odpowiedzialny jest za mastering nagrania, oraz Weronikę Izdebską (Ovors), która przygotowała warstwę wizualną i która już wcześniej zrealizowała kilka filmów do moich kompozycji – dodaje.

Zobacz zapowiedź koncertu:

***

Do słuchania i oglądania "Miejscówki z Dwójką" zapraszaliśy w sobotę (14.08) o godz. 19.00 – transmisja na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Dwójki.

Czytaj także

Jacek Prościński: elektronika to hybryda tego, co podoba mi się w muzyce

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 17:00
- Muzyka elektroniczna to fundamentalny aspekt mojej wrażliwości i sposobu postrzegania muzyki. Pogłębiła we mnie wrażliwość i świadomość zróżnicowania koloru artykulacji, sposobu wymyślania struktur rytmicznych. To wyznaczyło mi pewien tor - mówił w Dwójce Jacek Prościński, który w najbliższej "Miejscówce z Dwójką" (17.07) zaprezentuje swój muzyczny projekt: wh0wh0.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Halszka Sokołowska w repertuarze górskim [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 09:15
- Materiał na głosy i syntezator, który przygotowałam, to interpretacja melodii gór - mówiła Joanna Halszka Sokołowska, którą usłyszeliśmy i zobaczyliśmy w kolejnym wydaniu "Miejscówki z Dwójką" (24.07).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magdalena Cielecka i Michał Pepol zapraszają do wspólnego milczenia [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2021 13:00
- Projekt "Milczenie syren" powstał na zamówienie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w 2017 roku. Teraz, podczas minikoncertu w Porcie Czerniakowskim w Warszawie, zarejestrowaliśmy dla słuchaczy radiowej Dwójki połowę koncertu wraz z jednym utworem, którego wcześniej nie wykonaliśmy publicznie. Zapraszamy, aby Państwo pomilczeli razem z nami w ten sobotni wieczór - mówią Magdalena Cielecka i Michał Pepol, gospodarze "Miejscówki z Dwójką".
rozwiń zwiń