Muzyka na klawesyn od XVI do XVIII wieku

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2023 23:00
W drugiej audycji z cyklu "Sprezzatura" poświęconej klawesynowi, Lillianna Stawarz przedstawiła i omówiła aż siedemnaście atrakcyjnych przykładów z bogatego repertuaru przeznaczonego na ten instrument. To muzyka powstała między XVI i XVIII wiekiem reprezentująca różne szkoły narodowe i ośrodki europejskie.
Klawesyn
KlawesynFoto: Shutterstock

Słuchać będziemy zarówno oryginalnych instrumentów pochodzących z czasu, gdy powstawały pisane na nie kompozycje, jak też budowanych według historycznych wzorów współczesnych kopii. To będzie prawdziwy kalejdoskop sonorystycznych doznań, brzmieniowy zawrót głowy – od utworów angielskich wirginalistów, po wykonywaną na klawesynie muzykę Mozarta.

Wśród wykonawców pojawią się między innymi Jean Rondeau, Davitt Moroney, Robert Hill, Bertrand Cuiller, Elżbieta Stefańska i Ottavio Dantone.


Posłuchaj
58:08 2023_03_21 22_00_05_PR2_Sprezzatura.mp3 Muzyka na klawesyn od XVI do XVIII wieku (Sprezzatura według Lilianny Stawarz/Dwójka) 

Lilianna Stawarz ukończyła studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie klawesynu Władysława Kłosiewicza. 

Otrzymała nagrodę Fryderyk 2018 w kategorii Album Roku - Muzyka Dawna za płytę live z Oratorium Antonio Caldary - Maddalena ai piedi di Cristo, wydaną przez Polskie Radio. W tym samym roku otrzymała także nominację do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida za kierownictwo muzyczne wykonania opery "Farnace" Antonio Vivaldiego.

***

Tytuł audycji: Sprezzatura według Lilianny Stawarz

Prowadziła: Lilianna Stawarz

Data emisji: 21.03.2023

Godzina emisji: 22.00

pg

Czytaj także

Wanda Landowska. "Uczę się, analizuję, kocham i odtwarzam"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2022 07:00
Audycja dotycząca życia Wandy Landowskiej, wielkiej mistrzyni klawesynu, zawierała nie tylko suche informacje, ale również dużą porcję muzyki - energetycznej, żywej, kolorowej, dynamicznej. 
rozwiń zwiń